Gündem Haberleri

  Anasınıfsız okul kalmasın'a Emine Erdoğan desteği

  Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL (DHA)
  13.05.2011 - 00:07 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ”Anasınıfsız Okul Kalmasın” projesi için düzenlenen ve yaklaşık 1 milyon lira gelir elde edilen müzayedede 20 bin liralık tablo aldı.

  MÜZAYEDEN KARELER

  Üsküdar Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) ve Türkiye İş Kadınları Derneği (TIKAD) işbirliğiyle yürütülen ”Anasınıfsız Okul Kalmasın” projesine destek amacıyla Conrad Otel’de müzayede düzenlendi. Emine Erdoğan, onur konuğu olduğu müzayedede, kuruluşuna destek verdiği TOGEM bünyesinde, hayırseverlerin, kurumların, TİKAD gibi derneklerin katkılarıyla, 6 yılda 62 okul öncesi eğitim birimi, 12 gezici anaokulu, 1 spor kompleksi, 1 Engelli Çocuklar Eğitim Merkezi kurduklarını belirterek, ”Bine yakın çocuğumuza okul öncesi eğitim imkanı sunduk, ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdık, evlilik hazırlığı yapan gençlerimize ellerimizi uzattık. İnanın, elimizi uzattığımız o çocuklardaki, o ailelerdeki sevinci, heyecanı kelimelerle anlatmanın imkanı yok. Çocuklarımıza, muhtaç kardeşlerimize ulaştıkça, onların gözlerinde umut ışığının yeniden parladığını gördükçe, aynı coşkuyu, sevinci, heyecanı bizler de yaşadık.Onların sevinci bizim aşkımızı artırdı" dedi.

  HADİ KIZLAR OKULA KAMPANYASI İLE 350 BİN KIZ ÇOCUĞU OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ


  Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte başlattıkları "Haydi Kızlar Okula" kampanyası sayesinde, Türkiye genelinde 350 bin kız çocuğu ve kadının okuma yazma öğrendiğinin altını çizen Erdoğan şunları söyledi:

  ”Mardin’de bir öğretmenimiz, ’Haydi Kızla Okula’ kampanyası çerçevesinde bir kız çocuğumuzun ailesini teşvik ederek okula kazandırdı. Bu kızımız, yaşadığı köyde okula giden, kendi ailesi içinde liseye giden ilk kızımız oldu. Daha sonra ne oldu biliyor musunuz? O kızımız, 2010 yılında LYS sınavında Türkiye genelinde 93’üncü oldu. O kızımızın başarısının ardından, aynı köyümüzden 23 kız çocuğumuz daha okula başladı. Bir küçük adım, arkadan bütün bir toplumun ilerlemesini sağlayabiliyor. Bir kelebeğin kanat çırpışı, dalga dalga büyüyerek devasa rüzgarlara dönüşebiliyor. Şimdi, okula kazandırılan o kızlarımız, arkalarından çok daha fazla kız çocuğumuzu getirecekler. Onlar iş hayatına, aile hayatına girdikçe, onların yetiştirdikleri çocuklar, gençler toplumu değiştirecekler. İyi niyetle atılan hiçbir adım karşılıksız kalmıyor, hiçbir girişim boşa gitmiyor. Bu tür hayır hareketlerine, bu tür iyilik hareketlerine çok daha fazla insanımızın, çok daha fazla sivil toplum örgütümüzün dahil olmasını yürekten arzuluyor ve destekliyorum.”

  İLK DEFA MİLLİ OLUYORUM

  Anasınıfı olmayan okullara yardım amacıyla gerçekleştirilen resim müzayedesinde, 60 eser görücüye çıktı. Müzayedede Emine Erdoğan, Selami Yazıcı’nın 2006 yılında yaptığı ”Papatyalar” isimli resmini 20 bin TL’ye satın aldı. Önünde duran 200 numaralı bayrağı kaldırarak resmi satın alan Erdoğan "İlk defa milli oluyorum" dedi.

  Utku Varlık’a ait bir resmin 200 bin TL’ye alıcı bulduğu müzayedede, yaklaşık 1 milyon liralık gelir elde edildi. Gelir ”Anasıfsız Okul Kalmasın” projesi kapsamında anasınıfı bulunmayan okullara anasınıfı yapılması için kullanılacak.

  Müzayedeye, Devlet Bakanı Başmüzakereci Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın eşi Nurten Çapkın, AK Parti Milletvekili Adayı Muammer Güler’in eşi Neval Güler, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, Demet Sabancı Çetindoğan, avukat Kezban Hatemi, modacı Dilek Hanif ve Siren Ertan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı