Gündem Haberleri

  Anarşi zararının hesabı yapılamaz

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kanuni Sultan Süleyman'ın ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi’ sözlerini aktardıktan sonra, ‘‘Devlet arandığı zaman çok geçtir. ‘Devlet nerede?' dediğiniz zaman bu çok geçtir’’ dedi.

  Demirel, şehit olan 16 polisin mirasçıları ile 8 polis gazisine ‘Ödünç Madalyası' verdi. Çankaya Köşkü'ndeki törende önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı, ‘‘Anarşi ve kargaşanın bir topluma verdiği zararın hesabını yapmak mümkün değildir’’ diye konuştu. Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

  ‘‘Önemli olan hadise bir devleti güçsüz durumuna düşürmeden, devletin otoritesinin caydırıcılığını zedelemeden ve bu otorite kullanışını hukukun içinde yaparak, haksızlığa kaydırıp zulum haline getirmeden, mutlaka adaletle, inançla, sadakatle kanunların uygulanması devleti devlet yapar.’’

  Cumhurbaşkanı konuşmasında, İngiliz devlet adamı Churchill'in ‘‘Alacakaranlıkta kapınız çalınıyorsa, bu sütçüden başka kimse değildir’’ şeklindeki devlet tanımını da örnek verdi. Demirel, bu sözleri, ‘‘Gecenin yarısında bir evin kapısını ancak sabahleyin içilecek sütü getiren adam çalar. Ne şeri çalar, ne eşkıya çalar, ne şu çalar, ne bu çalar. İkisi de çalamaz. İşte güvenlik budur’’ diye yorumladı.

  Bir ülkeyi ayakta tutan şeyin o ülkeye canını verme sadakati ile bağlı kişileri olduğunu söyleyen Demirel, ‘‘Bizim inançlarımıza göre şehitler ölmez. Onlar cennetliktir’’ dedi.

  Tantan’ı ağlattılar

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan çok duygulandı ve gözyaşlarını tutamadı. Türk polisinin görevi için canını vermekten çekinmediğini belirten Tantan, ‘‘Türk polisi yeminine sadık kalarak, büyük bir fedakarlıkla görev yapmanın haklı şeref ve gururuna sahiptir’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı