Gündem Haberleri

  ANAP'ta Demirel krizi

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda en yapıcı katkıyı partisinin sağlayacağını ve üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Ancak ANAP'ta birçok milletvekili Demirel'i yeniden seçtirmemeyi kendilerine 1'inci görev olarak belirledi.

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi bir sorunu olmadığını belirterek, ‘‘Zamanı geldiğinde TBMM gerginliğe yol açmayacak seçimi yapacaktır. En yapıcı katkıyı da ANAP sağlayacaktır’’ dedi. Ancak ANAP'lılar yeni bir ismi cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini savundular. ANAP'ta, Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirli başta olmak üzere birçok milletvekili ‘Demirel’i yeniden seçtirmemeyi' kendilerine ‘1’inci görev olarak' belirlediler. Bu milletvekilleri arasında Güneydoğu kökenliler ağırlıklı yer alıyor. Demirel'den yana tutum alan ANAP milletvekillerinin, grubun yüzde 20'sini aşmayacağı belirtildi.

  KRİZ YARATMAYIZ

  Yılmaz, partisinin grup toplantısında, cumhurbaşkanlığı konusunda tavrının başından beri net olduğunu söyledi. Türkiye'nin istikrarı yakaladığı bir dönemde partisinin bu konuda kriz yaratmamak için üzerine düşeni yapacağını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

  ‘‘Başbakan'ın Anayasa değişikliği görüşmeleri oldu. Ortaklarımızla bu konuda anlaştık. En önemli mesele, istikrarın korunmasıdır. Bunu, sorun gibi milletin önüne koymak yanlıştır.’’

  Yılmaz, kimsenin bu tartışmaları kriz gibi algılamaya hakkı olmadığını belirterek, ‘‘Benim inancım; cumnuhiyet tarihinin en yüksek performansını gösteren TBMM, cumhurbaşkanlığı seçimini gerginliğe yol açmayacak şekilde aşacak olgunluğa sahiptir. En yapıcı katkıyı da ANAP sağlayacaktır’’ dedi.

  Bazı ANAP’lıların görüşleri ise şöyle:

  Ekrem Pakdemirli (Manisa) Türkiye bir muz cumhuriyeti mi ki, yeni bir isim çıkaramıyor. Kişilere bağlı Anayasa değişikliği yapıyor. Bugün Clinton, ABD'ye altın çağını yaşatıyor. Kim çıkıp da onun bir dönem daha görev yapmasını düşünüyor, öneriyor? O zaman Demirel'i ömür boyu cumhurbaşkanı seçelim. Bu uygulamaları Afrika ülkelerinde belki görürsünüz. Demirel, görev süresini tamamladı, artık bırakmalı. Yeniden seçilmemeli.

  Yaşar Topçu (Sinop) 5+5 formülü gerçekleştirilmeli. Sayın Demirel'e de yeniden seçilme şansı tanınmalı.

  Işın Çelebi (İzmir) Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda istikrara bakılmalı.

  Şadan Tuzcu (İstanbul) Türkiye cumhurbaşkansız kalmaz. Önemli olan istikrarın korunması. 5+5 de olur, başka şey de.

  Cavit Kavak (İstanbul) Genel Başkanımız ne emrediyorsa öyle olması gerekir.

  Nurettin Dilek (Diyarbakır) Sayın Demirel statükodan yana. Cumhurbaşkanı yeni bir isim olmalı. Demirel için Anayasa değişikliği yapmak yanlıştır.

  Ertuğrul Yalçınbayır (Bursa) Demirel'in süresi bitiyor. Görevini bırakmalı. Türkiye konjonktürleri aştığı zaman evrensel standartları iç hukukuna geçirmiş olur.

  Aşık: Demirel'e imza isteme

  Yılmaz: Vermezsen verme...

  ANAP MKYK toplantısında, Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle sert bir dille eleştirdi. Sözlerine, ‘‘Siz alanda kötüydünüz, masa başında hep iyiydiniz. Ama bu kez iyi oynamıyorsun. Yaptığınız iş yanlış’’ diye başlayan Aşık, şunları söyledi:

  ‘‘Hergün çıkıp değişimden söz eden Mesut Yılmaz, şimdi statükoyu savunuyor. Burası ikinci sınıf demokrasinin uygulandığı bir ülke mi ki Demirel'i yeniden seçiyoruz. Siz üç genel başkan karar veriyorsunuz, getirip bizden imza isteyeceksiniz. Hadi sizin tahakkümünüze dayanarak imza verdik. 351 tane imza oldu. Ya oylamada bu rakam çıkmazsa, millet bize de, Meclis'e de, siz üç lidere de küfür eder.’’

  Yılmaz bunun üzerine, Aşık'a, önce ‘‘Anlamıyorsun’’ dedi, sonra da ‘‘Ben imza vereceğim kardeşim, sen vermezsen verme’’ dedi. Aşık, ‘‘Bizden imza yok’’ diye çıkışını sürdürdü. Yılmaz, ‘‘Şimdiye kadar kime zorla imza attırdım ki?’’ diye karşılık verdi.

  Lütfiye ile özel sohbet

  KURULUŞUNUN 72'nci yıldönümünü önceki akşam Çankaya Köşkü'nde, evsahipliğini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yaptığı törenle kutlayan Türk Eğitim Derneği, 19 kişiye eğitim özel ödülü verdi. Kuruma katkıda bulunan 10 kişi ise şükran plaketi aldı. Cumhurbaşkanı Demirel'in elinden plaketlerini alan 10 kişi arasında ‘Bir Demet Tiyatro’ dizisinin ‘Mükremin Abi’si tiyatro sanatçısı Yılmaz Erdoğan ve dizinin ‘Lütfiye’si Demek Akbağ da vardı. Demirel törenden sonra Akbağ ve Erdoğan'la sohbet etti. Hamile olan Akbağ'la el ele konuşan Demirel, sanatçının esprilerine epey güldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı