Gündem Haberleri

  ANAP'lı muhaliflerden Seçim Kanunu teklifi

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 16:39 | Son Güncelleme:

  ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi'nin hazırladığı Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa değişikliği teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifi DSP, MHP ve DYP'den birer, ANAP'tan 11 bağımsızlardan da 8 milletvekili imzaladı.

  İzgi: Yakın zamanda seçimle karşı karşıyayız
  TBMM Başkanı Ömer İzgi, ''Mutlaka yakın zamanda yapılacak bir seçimle karşı karşıyayız'' dedi.

  ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. TBMM Başkanı İzgi de Çelebi ve arkadaşlarının güzel bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Toplumun gerek Siyasi Partiler, gerekse Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını istediğini ifade eden İzgi, ''Mutlaka yakın zamanda yapılacak bir seçimle karşı karşıyayız. Bunun gününü de bir sene, iki sene diye bir telaffuzda bulunmak istemiyorum'' dedi.

  Ömer İzgi, kanun teklifiyle ilgili siyasi parti gruplarının da görüşlerinin alınması gerektiğini kaydederek, ''Bundan sonra teklif daha da olgunlaşacak. Sizlerle bir daha biraraya gelir ondan sonra komisyonlara havale işlemini yaparım'' şeklinde konuştu.
  ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi ve değişik partilere mensup milletvekilleri ile bağımsız milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifin gerekçesinde, bugünkü siyasi yapının yeterli çoğulculuğa ve katılıma sahip olmadığının görüldüğü ifade edilerek, halkın siyasete katılımının 3-4 yılda bir seçimden seçime oy vermekle sınırlı olduğu kaydedildi.

  Böyle bir yapıda, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının ve halkın siyasetin belirlenmesine katkısının ve katılımının çok dar ölçekte olduğunun ifade edildiği gerekçede, bu şartlarda siyasi parti yönetimlerinin büyük ölçüde ülkedeki tüm kaynakları dağıtan kurumlar haline geldiği görüşü ileri sürüldü. Bu nedenle siyasetin saygınlığının yok olduğunun belirtildiği gerekçede, bu tablonun siyasete olan güveni azalttığı kaydedildi.

  TERCİHLİ SİSTEM

  Çelebi ve arkadaşlarının teklifinin yasalaşması halinde, üye kayıtlarının denetimi ilçe seçim kurullarınca bilgisayar ortamında yapılacak. Teşkilatların görevden alınması halinde 45 gün içinde seçim yapılmazsa, görevden alınanlar mahkemeye başvurabilecekler.

  Parti üyeleri ile yapılacak önseçimde bölgeden seçilecek milletvekillerinin iki katı kadar aday tespit edilecek. Bu adaylar tercih esasına göre sıralandırılacak. Adayların yüzde 5'ini Genel Merkez belirleyecek. En çok 6 milletvekilinin seçileceği seçim bölgeleri oluşturulacak. Siyasi partiler seçimlerde ittifak yaparak, ortak liste çıkartabilecekler. Genel başkanlar bu göreve an fazla üç dönem üst üste seçilebilecek.

  Teklif, harcama, hazine yardımının kullanım ve bağışlar konusundada ''şeffaflık ve denetim'' sağlanması amacıyla yeni düzenlemeler içeriyor.

  ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi'nin hazırladığı yasa teklifini, MHP, DSP ve DYP'den birer milletvekili ile ANAP'tan 11, bağımsızlardan da 8 milletvekili imzaladı. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın değiştirilmesi için teklifi imzalayan milletvekilleri şunlar:

  DSP İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak, MHP Kocaeli MilletvekiliMeral Akşener, DYP Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, ANAP Ankara Milletvekili İlhan Aküzüm, ANAP Ankara Milletvekili Yücel Seçkiner, ANAP Hatay Milletvekili Hakkı Oğuz Aykut, ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy, ANAP Muş Milletvekili Erkan Kemaloğlu, ANAP Adana Milletvekili Mehmet Ali Bilici, ANAP Ağrı Milletvekili Yaşar Eryılmaz, ANAP İstanbul Milletvekili Mehmet Fuat Fırat, ANAP Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş, ANAP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Güneş, ANAP'tan bugün istifa eden Tekirdağ Bağımsız Milletvekili Enis Sülün, İzmir Bağımsız Milletvekili Süha Tanık, Ankara Bağımsız Milletvekili Cemil Çiçek, Malatya Bağımsız Milletvekili Ahmet Özal, İstanbul Bağımsız Milletvekili Azmi Ateş, İstanbul Bağımsız Milletvekili Mustafa Düz, İzmir Bağımsız Milletvekili Mehmet Özcan, Kahramanmaraş Bağımsız Milletvekili Avni Doğan, Konya Bağımsız Milletvekili Hüseyin Arı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı