Gündem Haberleri

  ANAP'a ‘irtica’ tepkisi

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrtica ile mücadele çerçevesinde TBMM'ye gönderilen tasarılar, hükümet ortaklarının arasını açtı. TBMM komisyonlarında ANAP ve DTP'li üyelerin, FP ve DYP ile işbirliği yaparak tasarıda değişiklik yapmaları, DSP ve CHP'nin tepkisine neden oldu. DSP yönetimi, bu tepkisini ANAP'a ileterek Genel Kurul'da gerekli düzenlemeleri yapma sözü aldı. DSP Lideri Bülent Ecevit ise Hürriyet'e, ‘‘Bu konunun aslında irtica ile mücadeleyle ilgisi yok’’ dedi. Ecevit şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Bu hükümet kurulmadan çok önce, Diyanet İşleri Başkanı cami yapımındaki düzensizlikten ve israftan yakınmıştı. Aralarında bir kaç metre bulunan camilerden yakınmıştı. Bunların irtica ile ilgisi filan yok. Türkiye benim bildiğim kadar, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkeler arasında sanırım en çok camisi bulunan ülkedir. Ancak bunun hem çevre açısından, hem de başka açılardan imar durumu nedeniyle denetim altına alınmasından daha doğal bir şey yok. Bu denetimi de sivil hükümet, Bakanlar Kurulu değil, Diyanet yerine getirecektir. Başka türlü yorumlanmasını doğru bulmuyorum.’’

  DSP, ANAP'I UYARDI

  DSP Grup yöneticileri, duyulan rahatsızlığı ANAP Grup yönetimine de iletti. DSP Grup Başkanvekili Ali Ilıksoy, hükümetten gelen tasarılara sahip çıktıklarını, iyileştirme yönünde gelecek önerilere de olumlu bakabileceklerini bildirdi. İrtica ile mücadele adı altında gelen tasarılarda, komisyonlarda değişiklikler yaşandığını anımsatan Ilıksoy, ‘‘Bu değişiklikler, irtica ile mücadeleyi engelleyen bir anlayışta olursa, Genel Kurul'da hükümetten gelen şekline dönüştürülür. Biz hükümet tasarılarına sahip çıkmak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Aynı sorumluluğu ANAP ve DTP'nin de göstereceğine inanıyoruz’’ dedi.

  GEREKENİ YAPIYORUZ

  ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney, irtica paketinin Meclis'ten planlandığı süre içinde çıkarılacağını belirterek, ‘‘Arkadaşlarımızı, işin önemi konusunda bilgilendiriyoruz. Olumlu önerilere açığız. Ancak, bütününü değiştirecek bir girişime izin vermeyiz. Gerekli uyarıları yapıyoruz. Bu tasarılarda hükümetin istemediği hiçbir değişiklik yapılmayacak’’ dedi.

  DTP'li bir kurmay ise tasarıların çok aceleye getirilerek, Meclis'e sevkedilmesinden rahatsız olduklarını söyledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı