GeriGündem ANAP: Türban bizim işimiz değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ANAP: Türban bizim işimiz değil

ANAP türban konusunun hükümetin değil, üniversitelerin sorunu olduğunu ve bu konuda bir şey yapılamayacağını belirterek, sorunun çözümü için ‘‘Atacağınız her adımda 145 milletvekilimiz emrinizdedir’’ önerisini getiren FP'ye kapılarını kapattı.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, dünkü basın toplantısında, türban için bir yasa önerisi hazırlığı yapmadıklarını belirterek, sorunun üniversite öğrenci ve öğretim elemanlarının anlayışlı ve barışcıl yol izlemesiyle çözümlenebileceğini bildirdi. Anayasa Mahkemesi'nin 1990'da yasalara uygun olmak şartıyla kılık kıyafetin serbest olacağına ilişkin yasaya onay verdiğini ve bu kanunun yürürlükte olduğunu hatırlatan Keçeciler, ‘‘Türban konusunda yorum farklılığı var. Öncelikle bu giderilmeli’’ dedi.

ANAP'ın, türban konusunun Türkiye gündeminde lüzumsuz ölçüde fazla kaldığı kanaatinde olduğunu belirten Keçeciler, ‘‘YÖK bizim türban sorunumuz yok diyor’’ hatırlatması üzerine de, ‘‘Bizim de türban sorunumuz yok’’ yanıtını verdi. Üniversite yönetimleriyle farklı görüşlere sahip olduklarını kaydeden Keçeciler, ‘İnançları gereği başını kapatanların cumhuriyetin temel ilkelerine aykırıymış gibi görülmesi düşüncesine’ katılmadıklarını söyledi. Türbanın siyasi polemik haline de getirilmemesi gerektiğini savunan Keçeciler şunları söyledi:

‘‘Biz idareciyken kız öğrencileri okula göndersinler diye uğraşırdık. Şimdi okula gelen kız öğrencileri okula almıyoruz. Türbanın siyasi polemik yapılması da, türbanlı öğrencilerin cumhuriyet ilkelerini zedelediği düşüncesi de toplumdaki barışı zedeler.’’

Yılmaz: Türban çözülür

Birleşmiş Milletler'in 53. Genel Kurulu'na katılmak üzere dün New York'a giden Başbakan Mesut Yılmaz, ‘‘Türban meselesini hiçbir parti istismar etmezse, kolayca çözülür’’ dedi. Yılmaz, eşi Berna Yılmaz, devlet bakanları Cavit Kavak ve Güneş Taner'le birlikte ABD'ye gitti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle