Gündem Haberleri

  ANAP: Onbaşı kompleksini atıp rahatladık

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın sert çıkışlarına, ANAP milletvekillerinin büyük bölümü destek verirken, partinin eski tüfekleri ‘soğukkanlı ve dengeli’ politika yürütülmesi gerektiğini savundular. ANAP'lılar önceki gece ve dün özel konuşmalarında da, ‘Artık rahatladık. FP ve DYP’liler ‘Vesayet altında olmaktan kurtulun’ çıkışı yapamaz. Yılmaz rüştünü ispat etti' yorumunu yaptılar. Bazı milletvekilleri, ‘Gereksiz tartışma yaratmanın faydası olmaz’ derken, bazıları da, ‘Daha önce yapılması gereken, geç kalmış bir konuşma’ dediler. ANAP milletvekillerinin değerlendirmeleri şöyle:

  Kaya Erdem

  Devlet kurumları arasındaki sorunlar, oturup karşılıklı konuşmakla halledilir. Bunları basın önünde polemikler yoluyla tartışıp, nutuk çekerek halletmeye çalışmak, sonuca böyle gitmeyi düşünmek yanlıştır. Bu tutum, her iki tarafı da yaralar ve sizi bir sonuca ulaştırmaz. Bu bakımdan herkesin sağduyuyla hareket etmesi gerektiği görüşündeyim.

  Oltan Sungurlu

  Başbakan'ın mesajı gayet açıktı. Herkese ‘Benimle çalışmak istiyorsanız, şartlarım budur. Ben elimden geleni yapıyorum. Yardıma ihtiyacım var ancak benden taviz vermemi de istemeyin’ dedi.

  Bülent Akarcalı

  Başbakan'ın konuşmasından yalnızca askere mesaj çıkarmak son derece yanlış olur. Başbakan konuşmasını sivil darbe tellallarını uyarmak ve kabaran iştahları teskin etmek için yapmıştır. Konuşmanın kapsamı, benzer çıkışların demokrasi ve insan hakları gibi konularda da yapılacağı umudunu doğuruyor. Başbakan aynı kesin tavrını 8 yıllık kesintisiz eğitim tasarısı için sergilemiş ve sonuçunu almıştı.

  Ali Talip Özdemir

  Biz hükümet olarak ekonomiyle, enflasyonla ve sokaktaki insanın sorunuyla ilgileniyor olmalıyız. Bazı çevreler ise hükümetin dikkatini başta tarafa çekmeye çalışıyor. Bunda bazı muhalefet liderlerinin kasıtlı olarak, kendisi için yarar doğacağını umarak ortaya attığı tartışmaların da payı var. Başbakan bu çevreleri de hedef almıştır.

  Ekrem Pakdemirli

  Bana göre çok yerinde hatta biraz geç kalınmış bir konuşmaydı. Bu ülkede sivil irade varsa, Başbakan da onun başı olarak çalışma koşullarını ortaya koydu. Asker sivil iradenin üzerinde değildir.

  Safter Gaydalı

  Gayet güzel bir konuşmadır. Yerinde, mantıklı ve zamanlamasına son derece uygundur. Türkiye'yi idare edenler demokrasinin vazgeçilmezliği konusunda açıkça tavır koymuşlardır. Hükümet halkın iradesini temsil etmektedir.

  Hayrettin Uzun

  Başbakan'ın sözleri seçime yöneliktir. Bence bu sözlerden seçim sinyali çıkarmak gerekir. Başbakan gerekli adımı atmıştır, asker de bu mesajı alacağından, bundan sonra yumuşama sağlanacaktır. Ancak konuşmanın genel havası artık seçim meydanlarına gitmeye hazır olun demektedir. Başbakan rüştünü ispat ettiğini ortaya koymuştur.

  Nejat Arseven

  Başbakan'ın konuşması bir tespittir. Türkiye'yi Refahyol hükümetinin getirdiği noktadan kurtararak bugünkü durumuna getirmek önemli bir olaydır. Hükümet ülkenin şartlarını düzeltmek için elinden gelen gayreti göstermektedir. Yılmaz'ın tespitleri son derece yerindedir.

  Süleyman Hatinoğlu

  Grup olarak Başbakan'ın görüşlerinden ayrı düşünmüyoruz. Hükümet terörle ve irtica ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İrtica ile mücadelenin kuralları bellidir. Ordu da hükümetin emrindedir. Hükümetin irtica konusunda yardıma ihtiyacı olacaksa, gerektiğinde ordusundan da destek isteyecektir.

  Halit Dumankaya

  Başbakan, Türkiye'nin tepesinde kavga olmadığı, TSK'nın da, Genelkurmay Başkanı'nın da hükümetin emrinde olduğunu mesajını vermiştir. Hükümet irtica ile mücadelede son derece kararlıdır. Zorluğu olursa, polisinden askerinden yardım ister.

  Cengiz Altınkaya

  Demokrasinin doğru işlemesi için uyulması gereken kuralları hatırlatan bir konuşmaydı. Tabii ki TSK'nın Türk demokrasisi üzerindeki olumlu tavırlarını da unutmamak ve bu katkının ülkeye neler getirdiğini değerlendirmek gerekir. TSK mensupları ile siyasetçileri rakip gibi göstermek yerine, daha sık diyalogla sorun akılcı olarak gözülebilir.

  Tevfik Diker

  Başbakan, demokratik hukuk devletinde kişi ve kurumların, organların yerinde, yetkisinde, görev ve sorumluluğunda çalışması gerektiğini söyledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı