Gündem Haberleri

  ANAP’lı Aslan: Genel Kurul’da değişiklik önergesi vereceğiz

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 13:20 | Son Güncelleme:

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, Uyum Yasa Tasarısı’nın Adalet Komisyonu’ndan geçmesinin ‘nihai sonuç olmadığını’ ve ortaklarla mutabakat sağlanırsa değişiklik önergesi vereceklerini söyledi.

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, Uyum Yasa Tasarısı’nın Adalet Komisyonu’nda geçmesinin nihai sonuç olmadığını bildirerek, ‘‘Ortaklarımızla mutabakat sağladığımız takdirde Genel Kurul’da önerge vereceğiz’’ dedi. Aslan, tasarının gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini zannetmediğini söyledi.

  Aslan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Uyum Yasa Tasarısı konusundaki sorularını yanıtladı. TBMM’ye gelen tasarıların bazılarının komisyonlarda, bazılarının da Genel Kurul’da değişerek yasalaştığını anlatan Aslan, ‘‘Uyum Yasa Tasarısı’nda da aynı şey olabilir mi?’’ sorusu üzerine, ‘‘Her zaman değişiklik olabilir. Bu yol açıktır’’ diye konuştu.

  TasarınınAdalet Komisyonu’nda geçmesinin ‘‘nihai sonuç olmadığının’’ altını çizen Aslan, şöyle konuştu:

  ‘‘Tek başımıza iktidar değiliz. Bu, koalisyon ortakları arasında hazırlanan bir tasarıdır. Tasarının Adalet Komisyonu’nda geçmesi nihai sonuç değildir. Konu Meclis Genel Kurulu’nda da görüşülecektir. Burada bir değişiklik olursa yine mutabakatla olacaktır. Ortaklarımızla mutabakat sağladığımız takdirde önerge vereceğiz.’’

  Beyhan Aslan, bir başka soru üzerine, Uyum Yasa Tasarısı’nın gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini zannetmediğini bildirerek, ‘‘zaman en iyi ilaçtır. Bu arada konu daha iyi tartışılır’’ şeklinde konuştu.  

  AB KOMİSYONU

  Aslan, AB Katılım Ortaklığı sürecindeki ülkelerin parlamentolarında, AB ile ilgili ‘‘işlevi olan bir komisyonun’’ mevcut olduğunu belirtti. TBMM’de böyle bir komisyon bulunmadığını, AB ile ilişkilerin Hükümet tarafından yürütüldüğünü ifade eden Aslan, birlik ile ilgili işlemlerden sorumlu bir komisyonun TBMM’de kurulması için yasa önerisi hazırlığı içinde olduklarını bildirdi.

  Y
  asa önerilerini ‘‘diğer partilerin de katılımını sağlamak amacıyla’’ 15 gün sonra TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını belirten Aslan, komisyonun yapacağı işlerle ilgili şu bilgileri verdi:

  ‘‘AB genişleme sürecinde çıkartılacakyasaların AB’ye uyum denetimini yapacak. Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanacaktasarılarve KHK’lerin AB mevzuatına uyum konusunda görüş alışverişinde bulunacak. Bu şekilde zaman kaybı en asgariye indirilecek.

  A
  day ülkelerin parlamento komisyonları ile ilişkilere girerek, mukayeseli hukuk açısından değerlendirmelerde bulunacak.

  Komisyon, AB Genel Sekreterliği ile sürekli ilişkide olacak ve TBMM’yi bilgilendirecek.’’


  Beyhan Aslan, teklifte komisyonun 15-25 üyeden oluşmasını ve üyelerin başka komisyonlarda görev almamasının hükme bağlanacağını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı