Gündem Haberleri

  ANAP grup kurdu

  ANKARA (Ajanslar)
  13.10.2005 - 15:09 | Son Güncelleme:

  CHP'den istifa eden Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Göksal Küçükali Anavatan Partisi'ne katıldı. Böylece grup kurma sayısına ulaşan Anavatan, bu konuda Meclis Başkanlığı'na başvurdu.

  Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan, Anavatan Partisi'ne katıldı. Anavatan, bu katılımla TBMM'de grup kuracak sayıya ulaştı.
    
  Özcan'ın Anavatan'a katılımına ilişkin üyelik formu, parti tarafından TBMM Başkanlığı'na gönderildi.
    
  Özcan'ın katılımıyla Anavatan Partisi'nin Meclis'teki sandalye sayısı 20'ye yükseldi.

  "PARTİ SAYGINLIĞINI YİTİRDİ"

  Bu arada Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan'ın istifayla CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 155'e düştü.

  İstifa dilekçesini TBMM Başkanlığı'na gönderen Hüseyin Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, parti içinde CHP ilkelerine ve ahlakına uymayan davranışların normal bir uygulama haline geldiğini savundu.

  Partideki antidemokratik uygulamalara karşı çıktığında hakaret ve tehditlere maruz kaldığını belirten Özcan, şunları kaydetti:

  "Partimiz son dönemlerdeki genel başkan ve yakın ekibine dar bir grupçu yönetim uygulaması, belde ve ilçe örgütlerinden, TBMM Grubuna kadar tüm örgütümüzde rahatsızlık yaratmıştır. ’Küçük olsun-benim olsun’ anlayışı, parti içerisinde demokratik bir yarışma sürecini ortadan kaldırmış; partililerin sevgi ve saygı çerçevesinde yapması gereken dışa dönük mücadelesini engellemiştir.

  CHP AHLAKINA UYMAYAN DAVRANIŞLAR

  Parti içerisinde CHP ilkelerine ve ahlakına uymayan davranışlar, normal bir uygulama haline gelmiştir. Öyle ki bir milletvekili olarak partideki anti-demokratik uygulamalara karşı çıktığımda, hakaret ve tehditlere maruz kaldım. Üstelik bu saldırılar, Genel Başkan ve diğer parti yöneticilerinin gözleri önünde gerçekleşmiş, yazılı başvuruma rağmen Genel Merkez yönetimi herhangi bir önlem almamış, aksine destekleyici bir tavır sergilemiştir.

  Parti içi demokrasi mücadelesi kapsamında başvurulan hukuksal girişimler de yok sayılmıştır. Anayasa mahkemesi’nin ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti içi demokrasi ve demokratik tüzük taleplerimiz kapsamında aldığı ve Genel Merkeze yaptığı ikazlara uyulmamış, hukuk ayaklar altına alınmıştır."

  MUMCU: ÖNEMLİ OLAN GRUBUN TÜRKİYE'YE NE KAZANDIRACAĞIDIR

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM'de grup kurma olasılıklarının yüksek olduğunu belirterek, ”Önemli olan muhtemel Anavatan Partisi Grubu'nun Türk siyasetine, Türkiye'ye ne kazandıracağıdır” dedi.

  “CHP'den ayrılan milletvekillerinin ANAVATAN'a geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki soru üzerine Mumcu, partilerinden ayrılan milletvekillerinin ayrıldıkları partiyle anılmalarını doğru bulmadığını söyledi. Erkan Mumcu, şunları kaydetti:
    
  “Onlar milletvekili. Sonuç itibariyle bir tercihte bulunduklarında, Anavatan Partisi'ni, temsil ettiği değerleri tercih ettiğini söylüyorlar. Ki onlar, esas itibariyle ülkenin değerlerine bağlı ve saygılı, milletin değerlerine bağlı ve saygılı, ülkeyi ileri, çağdaş bir ülke yapma iddiasındadır. Arkadaşlarımızın Anavatan Partisi'ni tercih etmeleri, bize göre bu anlama geliyor. Demokratik bir mücadele, demokratik bir ortamda siyaset anlamına geliyor. İnşallah Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu, ülkenin aradığı alternatifi Türkiye'nin önüne koymak için çıktığımız bu yolda milletimizle buluşacağız ve başarılı olacağız.
   
  Önemli olan muhtemel Anavatan Partisi Grubu'nun Türk siyasetine ne kazandıracağıdır, Türkiye'ye ne kazandıracağıdır. Biz bütün bu gelişmelere, partimize katılan milletvekillerine partimizin kazanımı olarak bakmıyoruz, Türkiye'nin kazancı olarak bakıyoruz. Türkiye'nin ne kazanacağını, bundan sonraki süreçte çok açık seçik bir şekilde göstereceğiz. Tek istediğimiz, bizi izlemeye devam edin.”

  KÜÇÜKALİ DE ANAVATAN'DA

  Bir süre önce AKP'den istifa eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Göksal Küçükali de Anavatan Partisi'ne katıldı.

  MECLİS'TE SON DURUM

  İki milletvekilinin Anavatan'a katılmasıyla TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle oldu:
    
    AKP: 356
      CHP: 155
    ANAVATAN: 21 
      SHP: 4
      DYP: 4
      HYP: 1
    Bağımsız: 6
      Boş: 4

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı