Gündem Haberleri

  ANAP: DYP sivil itaatsizliği kışkırtıyor

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 13:04 | Son Güncelleme:

  ANAP Grup Başkanvekili Nihat Gökbulut, "bölücü örgüt yandaşlarının, DYP gibi köklü bir partinin sivil itaatsizlik davetinden cesaret aldıklarını" iddia ederek, "Muhalefetin görevi halkı kışkırtmak, tahrik etmek değildir" dedi.

  Gökbulut, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 57. Hükümet’in sessiz sedasız birçok ilke imza attığını ifade ederek, ‘‘Hükümet, Türkiye’yi yapısal sorunlardan arındırarak geleceğine hazırlıyor, bugünü kurtarmak için yarınını feda etmiyor’’ diye konuştu.

  Hükümet’in, siyasetçiyle devlet yönetimi arasında yeni ilkeler ve yeni kurullar getirdiğini kaydeden Gökbulut, artık siyaset kurumunun elinde eskisi gibi kamu bankaları ve KİT’lerin bulunmadığını söyledi.

  Gökbulut, geçen haftalarda anamuhalefet partisi sözcülerinin, ‘‘Hükümete karşı halkı sivil itaatsizliğe davet ettiklerini’’ hatırlatarak, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu hareketi, ciddi devlet adamlığı ile bağdaştıramayacağımızı ve bunun kötü örnek olacağını belirtmiş, ikaz etmiştik. Şimdi bölücü örgütün, yandaşlarını sivil itaatsizliğe davet ettiğini gözlüyoruz. Yandaşlarını Kürtçe eğitim için ilgili devlet kuruluşlarına müracaat etmeye ve her alanda sivil itaatsizlik örneği sergilemelerini istediklerini görüyoruz. İşte, eleştirilerimizdeki ve ikazlarımızdaki haklılık payı ortaya çıktı.

  Bölücü örgüt yandaşları, DYP gibi köklü bir partinin hareketinden, sivil itaatsizlik davetinden adeta cesaret ve cüret almışlardır. Muhalefetin görevi, halkı kışkırtmak, tahrik etmek değildir. Eleştirmek en doğal haklarıdır. Yalnız; eleştirmek yetmez... Eleştirinin yanında kendi çözüm yollarını da bütün boyutlarıyla göstermek muhalefet olmanın gereğidir.’’

  Gökbulut, Türkiye’nin resmi dilinin Türkçe olduğunu ve bu başka bir dilde eğitim yapılamayacağını vurgulayarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir partinin sivil itaatsizlik çağrısına ve bölücülüğe izin vermeyeceğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı