Gündem Haberleri

ANAP-DSP daha şanslı

Hürriyet Haber
29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kastamonu bu seçimlerde TBMM'ye 5 milletvekili yerine 4 milletvekili gönderecek. Bunun nedeni ise Kastamonu'nun özellikle büyük bir yoksulluk içindeki köylüsünün, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, diğer illere yaptığı yoğun göç sonucu nüfusun giderek azalması. Kastamonu'nun Tosya, Taşköprü ve merkez ilçeleri dışındaki ilçelerinde yaşayanlar, karınlarını doyurabilmek için sürekli başka yerlere göç ediyorlar. Göç olanağı bulunmayan köylüler ise il merkezinde yaşayan Kastamonu-lular'a göre, 'Hesaplarını çok iyi yapıyorlar.' ANAP ve DSP yöneticileri de köylülerin iyi hesap yapmalarının kendilerine yarayacağını iddia ediyorlar. ANAP ve DSP yöneticilerine göre, 'Hesaplarını çok iyi yapan' köylülerin büyük çoğunluğu, 18 Nisan seçimlerinden yine ANAP-DSP koalisyonu çıkacağına inanıyor. Onun için tercihlerini bu 2 partiden yana kullanacaklar. ANAP ile DSP ortaklığında bir hükümet kurulması durumunda belki kendilerine iş olanağı sağlanacak. Belki kendilerine besleyip yetiştirmeleri için hayvan verilecek. Yani, ANAP ve DSP'lileri göre, kendileri dışındaki partilerin, Kastamonu kırsalında yaşayanlardan oy alma şansları pek bulunmuyor.

Merkezdeki seçmenin oyları ANAP, DSP, DYP, MHP ve CHP arasında bölünecek. Partilerin şansları birbirine yakın görünüyor. Geçen seçimde MHP, ülke genelinde barajı aşamadığı için RP parlamentoya 1 milletvekili gönderebilme şansını yakalamıştı. Ancak bu seçimde, köylü oyunu ANAP ve DSP'den yana kullanırsa, FP'nin böyle bir şansı da görülmüyor.

Kastamonu seçmeninin genel kanısı, ANAP, DSP ve DYP kesin olarak 1'er milletvekili çıkaracak. Diğer milletvekilliği ise ya ANAP'ın ya DSP'nin olacak. MHP'nin şansı ülke çapında alacağı oya bağlı. Ancak MHP'nin ülke barajını aşamaması durumunda, FP'nin geçen dönemde olduğu gibi şansı bulunmayacak.

Bu arada, seçimlere yaklaşık 1 ay kala CHP'nin merkez Belediye Başkanı adayı Faruk Nuhoğlu'nun kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi büyük üzüntü yarattı. Hatta partiler Nuhoğlu'nun anısına saygıda bulunmak üzere 3 gün süreyla propoganda yapılmamasını kararlaştırdı. Nuhoğlu'nun ölümüyle, CHP merkez ilçede belediye başkanlığı yarışından da zorunlu olarak çekilmiş oldu.

Ancak Nuhoğlu'nun vefatından sonra, belediye başkanlığı için hangi partinin şanslı olduğu yolunda değişik tahminler ve yorumlar yapılıyor. Kimileri, DSP belediye başkanı adayının CHP'nin oylarını alacağını ileri sürerken, kimileri, bu oyların ANAP adayına kayabileceğini ileri sürüyorlar. Ancak bir DSP yetkilisi ise CHP'nin oylarının MHP adayına gideceği iddiasında bulunarak tahmin ve yorumlara son noktayı koyuyor.Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı