Gündem Haberleri

  ANAP Divan edebiyatına sahip çıktı

  Hürriyet Haber
  29.12.2001 - 16:47 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan bazı yeniliklere parti olarak karşı olduklarını belirterek, "Divan edebiyatı aruz veznini ortadan kaldırmaya çalışanlar, bu edebiyatın ağırlığı altında ezilmekten kendilerini kurtaramazlar" dedi.

  Partisinin İstanbul İl Başkanlığı`nda bir basın toplantısı düzenleyen Pehlivanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı`nın uygulamalarını da eleştirerek, ``Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan bazı yeniliklere ANAP olarak karşıyız`` dedi.

  Milli Kültürün 3 önemli ayağını oluşturan edebiyat, dil ve tarih konusunda uygulamaya konulmak istenen projelerin kendilerini üzdüğünü ifade eden Pehlivanoğlu, şöyle devam etti:

  ``Liselerde okutulan edebiyat dersinin amacı, gençlere edebiyat eğitimi yoluyla düşünmeyi, tartışmayı ve hayatı öğretmekse, bunu sadece çağdaş edebiyat seçmeleriyle yaşama geçirmek mümkün değildir. Divan edebiyatındaki aruz vezni, okurun veya öğrencinin değil, şairin veya yazarın sorunudur. Divan edebiyatı ve bu edebiyatın aruz veznini ortadan kaldırmaya çalışanlar, bu edebiyatın ağırlığı altında ezilmekten kendilerini kurtaramazlar. Bu uyarıyı yapmak milli bir görev.``

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı