Gündem Haberleri

  Anafor'a bir tutuklama daha

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  13.10.2008 - 16:34 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, çete lideri olmaktan hükümlü Ahmet Tekin Baykal'ın başına çektiği suç örgütüne yönelik gerçekleşen ‘Anafor’ operasyonu kapsamında, hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Zafer Yalçın, Sakarya'da polis tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen Yalçın, tutuklandı.

  Zorla çek senet tahsilatı, yağma, adam kaçırma, işyeri kurşunlama gibi suçlara karıştıkları şikayetleri üzerine Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla Ahmet Tekin Baykal ile suç örgütü üyelerine yönelik olarak üç ay önce operasyon düzenlendi.

  İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, İzmir başta olmak üzere Aydın, Balıkesir, Muğla, Samsun, İstanbul, Ankara, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da 100 ev ve 35 işyerine baskın yaptı. Ahmet Tekin Baykal ile birlikte, aralarında emekli albay, emekli emniyet müdür yardımcısı, değişik rütbelerde 3 emniyet görevlisi, üç avukat, hakim, işadamı ve İzmir eski askeri başsavcısının da bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı.

  Ahmet Tekin Baykal ile birlikte gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen zanlılardan Zafer Yalçın, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcı Murat Gök, bir üst mahkemeye, Zafer Yalçın'ın serbest bırakılması kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme, Zafer Yalçın hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. 3 aydır polis tarafından her yerde aranan Zafer Yalçın, Sakarya'da gizlendiği evde yakalandı. Nöbetçi mahkemeye çıkartılan Yalçın, hakkıdaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek tutuklandı.

  Geçen cumartesi günü de aynı operasyon kapsamında aranırken yakalanan, Ahmet Tekin Baykal'ın sağ kolu olduğu belirtelen Barış Vural'da tutuklanmişti.
  Anafor operasyonu kapsamında bugüne kadar 74 kişi gözaltına alındı, 31 kişi tutuklandı, henüz dava açılmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı