Gündem Haberleri

  Anadolu’ya çıkarım

  Okan KONURALP
  12.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Baykal, Hürriyet'in ''Bundan sonra partiye katkınız nasıl olacak?'' sorusuna bu yanıtı verdi.

  SİMİT TEZGAHIYLA BAŞLADI KASET TEZGAHIYLA BİTİRDİ

  Deniz Baykal, eski CHP Genel Başkanı sıfatıyla uyandığı ilk günün sabahında “Referandum süreci başlarsa Anadolu’ya sanki ben partinin genel başkanıymışım gibi gene çıkarım. Arkadaşlarımla gezerim, dolaşırım. Ancak Kurultay’da aday değilim” açıklamasını yaptı.

  Baykal’ın Hürriyet’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:
   
  Partinin yeni bir başlangıca ihtiyacı var

  * Geri döneceğinize yönelik iddia ve beklentiler hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Ben bir karar aldım, bu karar doğrultusunda partinin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Partinin iç dinamikleriyle, süreç içinde inisiyatif alacak arkadaşlarımızın girişimleriyle, böyle bir sürecin şekillenmesini yürekten istiyor, diliyorum. Bundan büyük mutluluk duyarım.

  * Partiye katkınız hangi düzeyde sürecek?
  Böyle bir sürecin gelişmesinin ardından ben de elimden gelen tüm desteği, katkıyı, mücadeleyi vermeye hazırım. Tüm sürece omuz vermeye hazırım. Referandum süreci başlarsa, Anadolu’ya sanki ben partinin genel başkanıymışım gibi gene çıkarım. Arkadaşlarla gezerim dolaşırım, dört koldan gayret ederiz.

  * Açıklamalarınız CHP örgütüne yönelik “Baykal’sız bir gelecek mi?” mesajı mı?
  Böyle bir oluşumun ortaya çıkmasını temenni ediyorum, yardımcı olmaya da katkı vermeye de hazırım. Ancak, bu benim dışımda harekete geçecek arkadaşlarımızın kararlarıyla oluşacak bir tablodur. Örgütümüzün birkaç gündür içinde bulunduğu duygusal tabloyu aşarak, hızla böyle bir çözümü değerlendirmesini bekliyorum. Baykal’sız bir çözümü. Bundan mutluluk duyarım her türlü katkıyı da veririm.

  * İlk geceniz nasıl geçti?
  Gece geç vakte kadar telefonlara bakarak geçirdim. Ailemin de desteğini vurgulamam lazım. Ataçlar bizdeydi, torunlar. Aslı da geliyor, hep beraber olacağız. Yeniden toplanacağız. Sabah da yürüyüş grubu geldi, 12 kişi bizdeydi.

  Rock konserlerine bile fırsatım olacak

  * Bu istifa uzun süredir yapmaya vakit bulamadığınız istekleriniz gerçekleştirme fırsatı verir mi?

  (Gülerek) Tabii, kitap müzayedelerine, Türkiye’nin henüz keşfetmediğimiz yörelerine, hatta rock konserlerine dostlarımızla gitme fırsatım olacak. Okumaya devam edeceğim. Ve torunlarla vakit geçirilecek.

  * Belki bir dönem sizin de bulunduğunuz Columbia Üniversitesi’ne kabul edilen torununuzu ABD gezisinde yalnız bırakmazsınız, okul kaydına birlikte gidersiniz...
  Torunumu Columbia’ya götürmek içimden geçiyor, tabii. Bakalım.

  BAYKAL GÖZYAŞLARI ARASINDA İSTİFA ETTİ / Foto Galeri

  BAYKAL BÖYLE İSTİFA ETTİ / WEB TV  

  BAYKAL'IN KENDİ SESİNDEN HAYAT FELSEFESİ / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı