Gündem Haberleri

  Anadolu Şahini Tatbikatı, İskenderun'da sürüyor

  Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)
  18.11.2009 - 16:59 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL ve Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 2 Kasım'dan bu yana yürütülen ‘Anadolu Şahini- 2009 Tatbikatı’nın başarıyla devam ettiği açıklandı.

  İskenderun İlçesi'ndeki Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlası'nda 3'üncü Kolordu Komutanlığı'nca yürütülen tatbikatın bilgilendirme brifingi yapıldı. NATO'ya bağlı 18 ülkeden 103'ü yabancı, 953 personelin katıldığı tatbikatın intikal yığınaklama ve bilgisayar destekli komuta yeri tatbikatı olduğu bildirildi. Kışladaki çadırlarda subaylar tarafından verilen brifingde, “Senaryo gereği 3'üncü Kolordu Komutanlığı, jenerik tatbikat bölgesindeki insani durumu düzeltmek ve barış anlaşmasına katkıda bulunmak maksadıyla Birleşmiş Milletler'in verdiği yetkiye dayanarak NATO Mukabele Kuvveti Kara Unsur Komutanlığı olarak bölgede görev yapacaktır. Barışı Destekleme Harekatı ile birlikte Yüksek yoğunluklu çatışma oyunlaması da yapılacaktır” denildi.

  Tatbikatın amacının da 3'üncü Kolordu Komutanlığı'nın kara, deniz, hava ve demiryolu ulaştırma vasıtalarını kullanarak intikal ve yığınaklama konseptini test etmek ve Barışı Destekleme Harekatı kapsamında ilk müdahale harekatı planlama, sevk ve idare etme becerilerini geliştirme olduğu ifade edildi.

  Gazetecilere gezdirilen çadır hastane ve laboratuarda da hastaların muayene, tahlil ve röntgen çekimlerinin çok kısa sürede yapıldığı, röntgen görüntüsünün internet üzerinden dünyanın her tarafına gönderilebildiği belirtildi. 2 ameliyathane, 10'ar yataklı 2 koğuşun da bulunduğu anlatıldı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı