Gündem Haberleri

  Anadolu Motor, LS traktörlerini Türkiye'de satışa sunacak

  A.A.
  23.10.2007 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Motor, Güney Koreli LG Grup ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, LS traktörlerini, Ocak 2008'den itibaren Türkiye'de satışa sunacak.

   İşbirliği nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Anadolu Motor Genel Müdürü Işık Gürbüz, Anadolu Motor'un bir üretici şirket olarak 1967 yılında kurulduğunu, 1972'de fiilen üretime geçtiğini söyledi.

  Gürbüz, tarımsal mekanizasyonla ilgilerinin 35 yıllık geçmişe dayandığını ifade ederek, Türkiye distribütörü oldukları İtalyan Lombardini motorlarının tarımda çok geniş uygulamalarının hali hazırda da devam ettiğini, yine Türkiye distribütörü oldukları Honda tarım alet ve ekipmanlarının tarım ve bahçecilikte kullanıldığını belirtti.

  Tarımsal mekanizasyon alanında büyüme stratejileri gereğince, İstanbul Teknik Üniversitesiyle beraber yeni motorlar için yoğun bir ar-ge faaliyeti yürüttüklerini dile getirerek, “Ülkemizin geleceği, kaliteli endüstri malı üretimine bağlı olduğundan, üretim kapasite ve kalitesinin artırılması için gerekli yatırımları yoğun şekilde yapıyoruz” dedi.

  Gürbüz, ürettikleri motorları, tarım ve inşaat makineleri ve jeneratörleri 30'dan fazla ülkeye ihraç ettiklerini ve Kia motorun kazancının yüzde 25'ini ihracattan kazandıklarını söyledi.

  Sürekli gelişen tarımsal mekanizasyon konusunda ileri gitmek, tecrübe ve birikimi bu alanda yapacakları yeni yatırımlarda kullanmak üzere traktör distribütörlüğü işine girdiklerini kaydeden Gürbüz, 2005 yılından beri temasta oldukları Güney Koreli LS firmasının, Türkiye ve KKTC distribütörlüğünü aldıklarını, anlaşmayı da 30 Ağustos 2007 tarihinde Güney Kore'de imzaladıklarını bildirdi.

  Gürbüz, traktörleri 24-28 Ekim 2007 tarihleri arasında Bursa'daki Burtarım Fuarında çiftçilerin beğenisine sunacaklarını belirterek, LS traktörlerini Ocak 2008'den itibaren satmaya başlayacaklarını ifade etti.

  Özellikle satış sonrası destek ile LS traktörlerinin kısa sürede pazarda hak ettiği yeri alacağını dile getiren Gürbüz, “İlk 5 yıldaki hedefimizi, ithal traktör pazarının yüzde 25'ine erişmek olarak belirledik. Genişleyen ürün gamımız ve traktörlerimizin değişen ihtiyaçlara göre sürekli geliştirilmesiyle bu hedefi daha da ileri taşıyacağımıza eminiz” diye konuştu.

  Gürbüz, bir soru üzerine, Türkiye'nin dünyanın önde gelen traktör kullanıcılarından biri olduğunu ifade ederek, 2006 yılında yaklaşık 40 bin adet traktör satıldığını, 2007 yılında bu rakamın 30 bin civarında kalacağını tahmin ettiklerini ve 2008'de bu miktarın artacağını belirtti.

  Bu pazar içinde ithal traktörün payının arttığına ve bu oranın 2006 yılında yüzde 15'lerden, 20'lere çıktığını dile getirerek, ithalat trendinin arttığını, önümüzdeki yıllarda bu oranın yüzde 25 olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

  “GÜNEY KORELİ 3. ORTAK”

  Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Kamil Eser de, Anadolu Grubu'nun 2006 itibarıyla yaklaşık 4 milyar YTL'lik cirosu, 7 milyar YTL'lik aktif büyüklüğüne kavuştuğunda, otomotivin bundaki payının yaklaşık 1 milyar YTL'ye yakın olduğunu bilirdi.

  Eser, Anadolu Motor'un grubun ilk şirketlerinden biri olduğunu ifade ederek, bundan sonra Anadolu Motor'un tarımdaki varlığını, yeni bir ürün ile, LS traktörleri ile devam ettireceğini söyledi.

  Anadolu Grubun Koreli iş ortaklarıyla çalışmaya alışkın olduğunu dile getiren Eser, “Özellikle otomotiv ve elektronik grubumuzda, 2000 yılından itibaren KIA ile, 2005 yılından itibaren de Samsung markasıyla birlikte çalışıyoruz.

  Umuyoruz ki 3'üncü Koreli iş ortağımız LS firmasıyla da yine benzer bir başarı öyküsü birlikte gerçekleştiririz” dedi.
  LS Traktör Genel Müdürü Young-Hoon Song da, LG Kablo Grubu'nun yeniden adlandırılarak LS Grup olduğunu ve LS Grubu'nun 18 kuruluşunda yaklaşık 8 bin çalışanı, 18,7 milyar dolar satışı ve 13,5 milyar dolar mal varlığı bulunduğunu bildirerek, 2006 yıllık raporuna göre, resmi olarak LS Kablo'nun 3,12 milyar dolar satış geliri elde ettiğini anlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı