GeriGündem Anadolu Kartalı tatbikatı başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu Kartalı tatbikatı başladı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları Anadolu Kartalı-2010/1 Eğitimi'ni izlemek üzere Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığına geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, Anadolu Kartalı-2010/1 Eğitimi dolayısıyla Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığına basın turu düzenledi. Eğitim Merkezi hakkında basın mensuplarına brifing veren Yarbay Sözen, merkezde muharip unsurlara en gerçekçi harekat ortamının sağlandığını belirterek, harekatlarda elde edilen sonuçların sayısal ortamda da analiz edilerek değerlendirildiğini kaydetti. Birey odaklı değil, takım ve birlik odaklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Yarbay Sözen, ilk Anadolu Kartalı Eğitimi'nin gerçekleştirildiği 2001 yılından itibaren merkezde 25 eğitim yapıldığını, eğitimlerde bin 800 uçağın 16 bin sorti yaptığını, 21 bin personelin görev aldığını bildirdi.

Merkezin 12 bin kilometre karelik bir hava sahasına sahip olduğuna dikkati çeken Yarbay Sönmez, merkeze yoğun yabancı ülke eğitim talebinin olduğunu söyledi. Eğitim ve atış sahaları hakkında bilgi veren Yarbay Sözen, Konya Atış Sahası'nın her türlü gerçek mühimmat atışına uygun olduğunu kaydetti. Komuta Kontrol Merkezinde uçuşların canlı olarak takip edilebildiğini ifade eden Yarbay Sözen, Gerçek Zamanlı Hava Muhaberesi İzleme Sistemi (ACMI) sayesinde de aynı anda birçok uçağın hareketlerinin izlenebildiğini vurguladı.

HAZİRAN VE EKİMDE ULUSLARARASI EĞİTİM

Merkezde bulunan Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası ile ilgili de bilgi aktaran Yarbay Sözen, yakın zamanda Hava Kuvvetlerinin ihbar ve kontrol uçağının da merkeze entegre olacağını bildirdi. Merkezde 2009 yılında dört eğitim faaliyeti gerçekleştirildiğini, 2010'da biri milli, ikisi uluslararası olmak üzere toplam üç faaliyetin planlandığını anlatan Yarbay Sözen, 7-18 Haziran 2010 tarihlerindeki uluslararası eğitim kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla özel etkinlikler planlandığını ifade etti. Yarbay Sözen, diğer uluslararası eğitim faaliyetinin ise 11-22 Ekim 2010 tarihlerinde yapılacağını söyledi.

Harekat ortamında simülasyonun, en gerçekçi düzeyde, kuvvetler arasında müşterek eğitim yapabilme imkanı tanıdığını belirten Yarbay Sözen, “İhtiyaçların belirlendiği ve çözümlerin geliştirildiği bir laboratuvardasınız” dedi. Sönmez, aynı zamanda merkezde, çok uluslu eğitimler sayesinde diğer ülkelerle ortak hareket edebilme imkan ve kabiliyetinin kazandırıldığını kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yarbay Sözen, Deniz ve Kara Kuvvetlerinin eğitim sahalarının da Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi'ne tahsis edilmesine ve uyumun nasıl sağlandığına ilişkin soru üzerine, link sisteminin yanında ACMI sisteminin de kullanıldığını söyledi. Gemilerin eğitim merkezine nasıl adapte edildiğine yönelik soruya Yarbay Sönmez, Deniz Kuvvetleri birlikleriyle önceden beri eğitim yaptıklarını belirterek, eğitimlerde hava ve deniz unsurlarının, müşterek taktik planlarına uygun eğitimlerini deneme ve izleme imkanı bulduklarını belirtti.

Eğitimlerde yeni mühimmatların kullanılıp kullanılmadığının sorulması üzerine Yarbay Sönmez, “Sanal olarak, elde ettiğimiz ve elde etmeyi planladığımız mühimmatı deneyebiliyoruz” şeklinde konuştu. Daha önceki eğitimlerde filosunu tamamen kaybeden ülke olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Yarbay Sönmez, talebe göre eğitimin zorluk derecesini ayarlayabildiklerini ifade ederek, “Zaman zaman olabiliyor. Senaryonun zorluk derecesine bağlı” diye konuştu.

ANADOLU KARTALI EĞİTİMİ

Anadolu Kartalı Eğitimleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda ulusal ve/veya uluslararası olarak gerçek harekat şartlarına benzetilmiş bir ortamda gerçekleştiriliyor. İcra edilen görevler anında veya çok kısa sürede ACMI ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemi ile değerlendiriliyor. Milli olarak gerçekleştirilen bu yılki eğitime, Kara Kuvvetleri Komutanlığından satıhta konuşlu hava savunma sistemleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 4 muharip gemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 50 adet F-16, 8 adet F-4, 2 adet F-5, 1 adet C-130, 1 adet KC-135, 1 adet CN-235 ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından özel kuvvet timleri iştirak ediyor. 19 Nisanda başlayan eğitim, 30 Nisan Cuma günü sona erecek.

Brifingin ardından, eğitimde görev alan uçakların kalkışları ve sortileri izlendi. Bu arada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Servet Yörük de eğitimi izlemek üzere 3. Ana Jet Üs Komutanlığına geldi.

Orgeneral Başbuğ'un Hava Kuvvetleri üniforması giydiği görüldü. Diğer taraftan, Orgeneral Başbuğ ve beraberindekiler üsse gelişlerinde Eğitim Merkezi binası önünde fotoğraf çektirdi. Daha sonra, Orgeneral Başbuğ ve diğer komutanlara eğitim faaliyetleri hakkında brifing verildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle