Gündem Haberleri

  Anadil seçmeli ders olsun

  Hürriyet Haber
  18.08.2009 - 00:46 | Son Güncelleme:

  MÜSİAD yönetimi dün, hükümetin “Kürt Açılımı” çalışmasını yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı ziyaret edip seçmeli ana dilde eğitim önerisi de içeren raporunu iletti.

  MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, bu konudaki açılımları mevcut kırmızı çizgilerin muhafaza edilmesi şartıyla desteklediklerini söyledi. MÜSİAD’ın hükümete ilettiği raporda şu görüşler yer aldı:

  Bölgede toprak reformu benzeri bir uygulamayla aileler arazi sahibi yapılmalıdır. Bölge insanının meslek ve iş sahibi olabilmelerine yönelik olarak gerekli mesleki ve teknik eğitim yatırımları hızlandırılmalıdır.

  Gerekli hallerde resmi dilimizin Türkçe olduğu gerçeğinin yanı sıra seçmeli olarak ana dilde eğitimin de önünün açılması düşünülebilir.

  Bölgedeki üniversitelerin büyümesi ve kalitesinin artırılması sağlanarak akademisyenlerin bu bölgeye çekimi sağlanmalıdır. Yaklaşmakta olan Ramazan ayı kardeşlik mefhumunun geliştirilmesi için iyi bir fırsattır.

  Özel sektör yatırımlarının bölgeye gelmesini teşvik etmek amacıyla bölgesel KİT’lerin oluşturulması sağlanabilir ve özellikle büyük kamu alımları bu KİT’lerden tedarik edilebilir. Sonuçta, sürecin başarısı için ana eksen, doğudan-batıya, kuzeyden-güneye ekonomik entegrasyondur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı