Gündem Haberleri

  ANA uçağının maliyeti 70 bin dolar

  ANKA
  12.07.2007 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran’da Siirt’te startını verdiği seçim gezisi kapsamında bugüne kadar gittiği illerin 21’inde ANA uçağını kullandı. ANA’nın izlediği rotayı inceleyen havacılık ve uçuş uzmanları yaptıkları değerlendirmede uçağın bu süre içindeki maliyetinin en az 70 bin dolar olduğunu bildirdiler.

  NERELERE GİTTİ

  Başbakan Erdoğan 22 Temmuz seçimleri öncesinde yaptığı seçim gezilerinde şimdiye kadar diğer liderleri geride bıraktı. 15 Haziran’da Siirt’te başlayan seçim gezileri ve mitingleri bugüne kadar TOKİ açılışları ve ardından yapılan AKP mitingleriyle sürdü. Erdoğan’ı seçim yasaklarının başladığı bugüne kadar tüm gezilerinde resmi yetkililer yolcu ederken gittiği yerde de resmi yetkililer tarafından karşılandı. Hemen her yolculuğunda bazı Bakanlar Kurulu üyelerini de yanında götüren Erdoğan, Kayseri mitingine katılması için TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı da ANA uçağıyla Kayseri’ye götürdü. Erdoğan, gezileri sırasında bazı gazetecileri de uçağında ağırlayarak gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Erdoğan, 15 Haziran’dan bu yana Siirt, Muş, Şanlıurfa, Ağrı, Batman, Erzincan, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Nevşehir, Aydın, Kayseri, Balıkesir, Adana, Giresun, Samsun, Afyonkarahisar, Eskişehir, Antalya, İzmir, Denizli’ye ANA uçağıyla gitti. Erdoğan gittiği diğer illere ise listede yer alan bu illerden hareket eden OBA helikopteriyle gitti. Erdoğan’ın seçim mitingleri sırasında Başbakanlığa ait otobüsü de kullandı.

  Erdoğan’ın gittiği illerde başta TOKİ olmak üzere kamu kurumları tarafından düzenlenen ve AKP mitinglerine dönüşen törenler ve yolculukların resmi araçlarla yapılması etik açıdan tartışılmış ve muhalefetin sert eleştirilerine neden olmuştu.

  EN AZ 70 BİN DOLAR

  Başbakan’ın kullanımında olan Airbus A319 ACJ tipi ANA uçağı birçok özelliklere sahip. Piyasa değerinin 37 ila 50 milyon dolar arasında değişen ANA uçağı ATA uçağının daha önce sık sık arızalanması üzerine alınmıştı. İleri uçuş tekniklerine sahip olan uçağın 15 Haziran’dan bu yana Başbakan’ın seçim gezileri kapsamında izlediği güzergahı inceleyen uçuş ve havacılık uzmanları ANA’nın ortalama 70 bin dolar masrafı olduğunu hesapladılar. Uzmanlar, yolcu, bagaj ile uçağın kalktığı ve indiği yerin deniz seviyesinden yüksekliğine göre maliyetinin artabileceğine işaret ederek maliyetin 70 bin doların çok daha fazla üzerinde olabileceğine dikkat çektiler. Bu süre içinde OBA helikopterinin, Başbakanlık otobüsünün ve TOKİ ve diğer kurumların düzenlediği törenlerin masraflarının ne kadar olduğu ise şimdilik bilinmiyor.

  ARTIK KULLANAMAYACAK

  Başbakan Erdoğan bugünden itibaren yapacağı yolculuklarda ANA uçağını kullanamayacak. Seçim yasaklarının başlamasından dolayı Başbakan Erdoğan, kırmızı plakalı makam arabasını ve devlete ait diğer araçları kullanamayacak. Erdoğan'ın seçim gezilerine ve mitinglerine kamu personeli resmi görevli olarak katılamayacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı