GeriGündem 'Amirallere suikast davasında' MİT'ten tek cümlelik yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Amirallere suikast davasında' MİT'ten tek cümlelik yanıt

'Amirallere suikast davasında' MİT'ten tek cümlelik yanıt
refid:15053110 ilişkili resim dosyası

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Metin Ataç ile şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast düzenleneceği iddiasıyla 6’u tutuklu 19 sanığın yargılandığı ve Poyrazköy davası ile birleşen davanın dosyasına Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ‘söz konusu örgüte’ ilişkin yazıları girdi.

MAHKEMENİN SORUSUNA MİT VE JANDARMADAN YANIT GELDİ

 

Davanın görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın davanın 1 numaralı sanığı teğmen Faruk Akın ve arkadaşlarıyla ilgili şu kritik soruyu sormuştu;‘Sanık Faruk Akın ve arkadaşları hakkında hazırlanan iddianamede bahsedildiği üzere bir silahlı terör örgütü olup olmadığı, varsa eylemleri ile ilgili çok detaylı bilgilerin gönderilsin"

 

MİT: BÖYLE BİR ÖRGÜTE YÖNELİK BİLGİ YOK

 

MİT soruya tek cümle ile yanıt verdi. MİT yanıtında söz konusu iddianamenin incelendiğini belirterek şu yanıtı verdi: "İddianamede bahsedilen silahlı terör örgütü ve eylemlerine ilişkin teşkilatımıza intikal etmiş herhangi bir bilgi bulunmamaktadır"

 

JANDARMA: “SÖZ KONUSU ÖRGÜTE İLİŞKİN BİR BİLGİ YOK

 

Mahkemenin sorusuna iki madde ile yanıt veren Jandarma Genel Komutanlığı da söz konusu örgüte ilişkin herhangi bir istihbari bilginin gelmediğini, mevcut kayıtlarda da bir bilginin bulunmadığını söyledi.

 

JANDARMA SİLAHLI ÖRGÜT OLUP OLMADIĞI YÖNÜNDE DEĞERLENDİRME YAPMADI

 

Jandarma gönderdiği yazıda ayrıca söz konusu örgütün silahlı terör örgütü olup olmadığının mahkemenin yargılama alanına girdiğine dikkat çekildi. Jandarma yazısında konuya şöyle dikkat çekti: "İddianamedeki eylemler ile delillerin değerlendirilmesi yargılama makamının yetkisi alanına giren bir husus olduğundan, iddianamede bahsedilen örgütün yapısı itibariyle silahlı terör örgütü olup olmadığı yönünde bir değerlendirme yapılmamıştır"

 

EMNİYET VE GENELKURMAY’IN İKİ FARKLI YANITI

 

17 Mayıs 2010 tarihinde görülen duruşmadan önce ise Emniyet ve Genelkurmay mahkemenin bu önemli sorusunu yanıtlamıştı ama önemli farklarla. Genelkurmay Başkanlığı mahkemenin bu sorusunu tek cümle ile yanıtladı: “Söz konusu konular hakkında Genelkurmay Başkanlığında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır"

 

Emniyet Genel Müdürlüğü ise söz konusu oluşum yapısı hakkında tek tek maddeler sıralayarak, “Örgütlü bir yapının hayata geçirildiği görülmüştür." dedi. Ancak emniyet böyle bir terör örgütü olup olmadığı konusunda kesin bir yanıt vermediği cevabında "Bu bilgiler ışığında, iddianameye konu yapılanmanın terör örgütü olup olmadığına, kovuşturmanın tamamına ve ele geçirilen delillerin tümüne vakıf olan Mahkemenizce karar verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir" dedi.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle