Gündem Haberleri

  Amirale suikast iddiasında 2 teğmen serbest

  Ayşegül USTA-Taner YENER/İSTANBUL, (DHA)
  04.11.2009 - 13:37 | Son Güncelleme:

  DENİZ Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli iki amirale suikast düzenleneceği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli iki teğmen savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

  Şüpheli olarak ifadesi alınan iki teğmene suikast iddialarına ilişkin soru sorulmadığı öğrenildi. Teğmenlerin operasyon kapsamında ele geçirilen uyuşturucu ve TNT kalıbına ilişkin sorgulandığı belirtildi. Savcılık sorgularının ardından serbest kalan teğmenlerin suçlamaları kabul etmediği ifade edildi.

  Soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki teğmen Merkez Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından saat 13.30'da Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. Teğmenler soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından 2 saat sorgulandı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen bir ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli olan 7 teğmen daha önce iki amirale suikast planladıkları, örgüt üyesi oldukları, uyuşturucu madde ve TNT kalıbı bulundurdukları iddiasıyla tutuklanmıştı.

  Soruşturma kapsamında silahlı terör örgütü üyesi oldukları gerekçesi ile Temmuz 2009'da tutuklanan teğmenlerden Sinan Efe Noyan, Faruk Akın, Alperen Erdoğan'a, savcılık sorgularında amirallere yönelik olarak yapılacağı ileri sürülen suikasta yönelik sorular yöneltilmişti. Savcılık tarafından ayrıca 3 teğmene Ergenekon soruşturması ile ilgili sorular da sorulmuştu. Operasyon kapsamında ele geçirilen 50 merminin bulunduğu torbadan çıktığı ileri sürülen suikast notunda Metin ve Uğur isimli amirallere suikast yapılacağı öne sürülüyordu. İsmi geçen iki amiralin Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Metin Ataç ve Eşref Uğur Yiğit olduğu ileri sürülmüştü. Tutuklanan 3 teğmenin uyuşturucu ticareti yaparak Ergenekon’ a para temin ettikleri de iddialar arasında yer alıyordu. Soruşturmada ayrıca Alperen Erdoğan’ın ev arkadaşları oldukları belirtilen Burak Düzalan, Yakut Aksoy ile evde geçici olarak kaldığı ifade edilen Tarık Ayabakan ile Ülkü Öztürk de tutuklanmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı