Gündem Haberleri

  Amerikan usulü dava

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sigara yüzünden kanser olduğunu savunan bir çocuk annesi Yurdagül Tufan, TEKEL aleyhine 1 trilyon 100 milyar liralık dava açtı.

  Tufan, dava dilekçesinde ABD ve Avrupa'daki benzer davaların kazanıldığını hatır-lattı, ‘‘Türkiye'de de adalet işlemeli’’ dedi.

  EDİRNELİ evli ve bir çocuk annesi Yurdagül Tufan, 25 yıldır içtiği Maltepe sigarası yüzünden akçiğer kanseri olduğunu iddia ederek, TEKEL Pazarlama ve Dağıtım Genel Müdürlüğü aleyhine toplam 1 trilyon 100 milyar liralık tazminat davası açtı.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde tedavi gören Tufan'ın açtığı davaya önümüzdeki günlerde Edirne 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlanacak.

  Kendisi için 100 milyar lira maddi, 500 milyar lira manevi, gözleri görmeyen eşi Adnan Tufan için 350 milyar, kızı Gökçenur için de 150 milyar lira manevi tazminat isteyen Yurdagül Tufan, önce ABD'de, ardından Avrupa ülkelerinde açılan emsal davaların olumlu sonuçlandığını hatırlattı.

  Yurdagül Tufan, ‘‘Sigara Amerika'da da sigara, Türkiye'de de sigara, İnsan Amerika'da da insan, Türkiye'de de insan, sağlık Amerika'da da sağlık Türkiye'de de. Adelet de öyle. Davayı kazanacağımıza kesinlikle inanıyorum’’ dedi.

  DOKTORDAN DESTEK Kanser hastası Yurdagül Tufan'ın tedavisini üstlenen Yard. Doç. Dr. Celal Karlıkaya da hastasına destek verdi, ‘‘Yurdagül Tufan yüzde 90- 95 ihtimalle içtiği sigaradan dolayı bu hastalığa yakalanmıştır. Hastanın durumu çok ciddidir. Yurdagül Tufan küçük hücreli akciğer kanseridir. Hastalığı tüm tedavilere rağmen diğer organlara nüksetmiştir. Akciğerde, beyin ve karaciğerde tümör odakları mevcuttur. Biz hekim olarak sigaranın sorumlu olduğunu biliyoruz. Hukuken de bunun teyit edilmesi için de hastanın yanındayız’’ diye konuştu. Karlıkaya, bu hastasını uluslararası kongrede örnek olarak anlattığını belirterek, ‘‘Hasta artık ömrünü tamamlamış durumdadır. Bundan sonra yaptığımız geri kalan yaşamında acı çekmemesi’’ dedi.

  ÇARESİZİM Gözleri görmeyen 43 yaşındaki Adnan Tufan da eşi Yurdagül'ün amansız hastalığa yakalanması üzerine kızıyla birlikte perişan olduklarını söyledi. ‘‘Eşim benim elimdi, ayağımdı, gözümdü. Kendisine büyük ihtiyacım var’’ diyen Adnan Tufan, ‘‘11 yaşında bisikletten düşme sonucu gözlerimi kaybettim. Hayatımı eşimin yardımı ile sürdürüyordum. Onun hastalığı yaşamımızı altüst etti. Ben 6 yaşındaki kızımla ne yapacağım’’ diye sordu.

  DEVLETİN ÇELİŞKİSİ Tufan Ailesinin Avukatı Rıfat Çulha ise davayı açmadan önce ABD'de bu konudaki davaları incelediğini ve bazı örnekler aldığını söyledi. Avukat Çulha, şunları söyledi:

  ‘‘Devlet sigaraya karşı kampanya açıyor. Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü, Diyanet İşleri, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlar sigaranın içilmemesi için çaba gösteriyor. Devlet diğer yandan da TEKEL aracılığı ile sigara üretiyor ve satıyor. Kapalı alanda sigara içimini yasaklıyor, bir yanda da sigara içilmesi için fabrika kurup üretim yapıyor. Sigara alışkanlık değil, tıbben bir bağımlılıktır. Devlet vatandaşını sigaraya bağımlı yapıyor. Biz davamızda bütün bunları dile getireceğiz.’’

  Yoksul olan Tufan Ailesinin halen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yardımları ile geçimini sağladığını söyleyen Avukat Çulha, ‘‘Bu nedenle tazminat davası için mahkemeye yatırılması gereken 100 milyar liralık teminat, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 455 ve 472'inci maddelerince yatırılmadan dava açıldı. Yasanın bu hükmü maddi olanakları olmayan insanların haklarını aramayı öngörüyor’’ dedi.

  25 yıldır içtiğim Maltepe zehirledi

  YURDAGÜL Tufan, kendisini ölüme sürükleyen sigara tiryakiliğini anlatırken şöyle dedi: ‘‘Tam 25 yıl içtiğim Maltepe sigarası, sonunda beni kanser etti. Doktorlarım, artık beynime ve karaciğerime de sıçrayan kanserin, yüzde 95 oranında içtiğim Maltepe sigarası yüzünden olduğunu belirten bir rapor verdi. Bu raporu da mahkemeye delil olarak sunduk. Benim amacım sigaraya başlayanların bırakması, içmeyenlerin de başlamaması. Vatandaşlarını koruması gereken devletimizin kendi eliyle zehirlediği vatandaşlarını artık zehirlememesi. Bu davanın emsal alınarak benim durumumdaki insanları harekete geçirmesini istiyorum.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı