Gündem Haberleri

  Amerikan konsoloslukları süresiz kapalı

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD İstanbul ve Adana'daki konsolosluklarını süresiz olarak kapattı. Kapatmaya gerekçe olarak terörist saldırı beklentisi gösteriliyor.

  Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul ve Adana'daki konsolosluklarını kapatma nedeninin terörizm tehdidi olduğu açıklandı. Büyükelçilik yetkilileri Basra Körfezi ve Türkiye'de Hizbullah ve Bin Ladin'e bağlı teröristler tarafından Amerikan vatandaş ve çıkarlarına yönelik saldırılar olacağına dair duyumlar aldıklarını ve bu yüzden konsoloslukların süresiz olarak kapatıldığını belirtiyor.

  Yetkililer bir hafta önce alınan kapatma kararı konusunda Türk makamlarıyla işbirliği içinde hareket ettiklerini ve gereken polisiye önlemlerin de alındığını söylüyor.

  New York Times'ta yayımlandı

  Türkiye'deki konsoloslukların kapatıldığı dünkü New York Times'ta da yayımlandı. Douglas Frantz imzalı olarak çıkan haberde İstanbul'daki konsolosluk binasının kentin kalabalık bölgelerinden birinde bulunduğuna ve korunmasının güçlüğüne dikkat çekilerek, İncirlik Üssü'nde de kırmızı alarma (heightened alert) geçildiği duyuruldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı