Gündem Haberleri

  Amerikan Hastanesi'nden yeni bir merkez

  A.A
  28.01.2010 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesinin, “kanser tedavisinde ABD'nin bir numaralı hastanesi seçilen” M. D. Anderson Kanser Merkezi ile Amerikan Hastanesi – M. D. Anderson Radyasyon Onkolojisi Merkezi açıldı.

  Merkezin açılışında konuşan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, hastanenin alanını son dönemde 20 kat artırdıklarını belirterek, “Sağlıkta kalite bizim için çok önemli” dedi.

  Koç, radyasyon tedavisinde alt yapı ve bilgi birikimini, M. D. Anderson Kanser Merkezi'nden aldıklarını ifade ederek, Türkiye'de kanser hastaları arttığı için bu merkeze çok büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.

  Türkiye'deki hastalara, ailelerinin onlara destek verecekleri bir sağlık hizmetini vermek gerektiğini ifade eden Koç, M. D. Anderson Kanser Merkezi'nin de ilk kez ABD dışına çıktığını kaydetti.

  M. D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn da buradaki merkezde, Türkiye'deki kanser hastaları için bir fark yarattıklarını belirterek, Türkiye ve yakın bölgelerindeki kanser hastalarına en iyi hizmetin burada verileceğini dile getirdi.

  Merkezin açılış kurdelesi, Rahmi Koç ve Mendelsohn'un yanı sıra Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, hastane Genel Müdürü Evren Keleş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kesti.

  Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Evren Keleş, kanser hastalarının cerrahi ve medikal tedavisine ek olarak radyasyon tedavisine ihtiyacı bulunduğunu belirterek, ABD'den M. D. Anderson Kanser Merkezi ile iş birliğine gittiklerini söyledi.

  Kanser tedavisinde cerrahi tedavi sonrasında radyoterapi alacak hastaların yurt dışına gitmek istediklerine de işaret eden Keleş, burada kurulan merkezle tedavisinin radyoterapi aşamasını ABD'de yaptırmayı düşünenlere hizmet vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

  Amerikan Hastanesi bünyesinde kurulan merkezde çalışacak ekibin ABD'de eğitildiğini de anlatan Keleş, tüm hasta tedavisinin planlamasında ve izleme aşamasında ABD'deki merkezin kuralları ve protokollerinin geçerli olacağını söyledi.

  Merkeze teknoloji ve iletişim altyapısını kurmak için 15 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını da ifade eden Keleş, bu merkezdeki tedavi ücretinin de ABD'deki merkeze göre 3'te 1 hatta 4'te 1 daha ucuz olacağını kaydetti.
  Keleş, merkezin M. D. Anderson Kanser Merkezi kalitesinde hizmet verdiği için Türkiye'nin yakın bölgelerinde de ilgi çekeceğini ifade etti.

  M. D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn da Türkiye'deki kanser hastalarına en iyi radyoterapiyi sunmak için Amerikan Hastanesi ile güçlerini birleştirdiklerini söyledi.

  Türkiye'deki hastalar için en iyi tedavi standartlarını uygulamaya çalıştıklarını anlatan Mendelsohn, kanserin ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de ölümcül bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

  Türkiye'de meme ve akciğer kanserlerinde artış görüldüğüne işaret eden Mendelsohn, kanserin bu yıl itibarıyla kalp hastalıklarını da geçerek ölüm nedeni olarak birinci sıraya yükselmesinin beklendiğini dile getirdi.

  Amerikan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Selek de merkezde ABD'deki hizmetin birebir aynısını sunacaklarını ifade ederek, tüm ekibin 3 aylık bir eğitimden geçtiğini söyledi.

  Selek, merkezin yıllık 400 hastalık kapasitesi bulunduğunu dile getirerek, merkezde her tür kanser hastasına radyoterapi hizmeti sunabileceklerini belirtti.

  Bu arada, toplantının ardından merkez, basın mensuplarına gezdirilerek bilgi verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı