GeriGündem Amerikalılar’ın keşfettiği sandıkçı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalılar’ın keşfettiği sandıkçı

49 yıldır Tahtakale'de sandıkçılık yapan Mustafa Sargın, günde bir sandık imal ederek ve süsleyerek geçinmeye çalışıyordu. Ancak Indiana Üniversitesi tarihçileri gelip onu bir hanın üçüncü katındaki mütevazi atölyesinde buldular. ‘Günümüzde Türk Geleneksel Sanatları’ adlı kitapta ona tam 21 sayfa ayırdılar.

Mustafa Sargın, 49 yıldır, Tahtakale'de boy boy sandıklar yapıp, onları tenekeyle işledikten sonra satıyor. Sargın, ustasından öğrenip, bugünlere getirdiği sandık süslemeciliğiyle ancak ‘karnını doyuracak kadar’ para kazandı. Tahtakale'den yıllardır gelip geçenlerin çok azı Mustafa Sargın'ı tanıdı ama ABD'liler gelip, bir hanın üçüncü katındaki mütevazı atölyesinde onu buldular. Sargın'ın sanatına hayran olan Indiana Üniversitesi sanat tarihçileri 1984 yılında yayımladıkları ‘‘Turkish Traditional Art Today-Günümüzde Türk Geleneksel Sanatları’’ adlı kitapta, sandık ustasına tam 21 sayfa ayırdılar.

Sargın, ne yazıldığını anlamadığı kalınca bir kitapta kendisinin ve fotoğrafının yer almasından mutlu. Kitabı ve kendisiyle görüşmeye gelen ancak adını bilmediği ABD'linin çekip, gönderdiği fotoğrafları gururla gösteriyor. Zamanı kısıtlı. Esenler'deki evine gitmek için önce Tahtakale'den Aksaray'a yürüyecek, sonra da hızlı tramvaya binecek.

Günde bir sandık

Kastamonu'dan 1951'de İstanbul'a gelen ve sandık yapıp süslemeyi öğrenen 62 yaşındaki usta, önce sandıkları imal ediyor. Bunun için kullandığı aletler, olabileceklerin en basitleri. Mekanik bir bıçkı, çekiç ve çivi. Sonra tek tek vernikleniyor sandıklar. Sıra üzerlerinin süslenmesinde. Malzeme yine ileri teknolojiden yoksun: Teneke plakaları, üzerine noktalama tekniğiyle şekil yapmak için çivi ve kabara. Önce plakalar kesiliyor, sonra üzerlerine çekiç ve çiviyle desenler noktalanıyor, ardından sandıklara yapıştırılıyor. Yuvarlak motiflerin ortası da da Hint işini andıran aynalarla bezeniyor.

Mustafa Sargın tüm bu işleri tek başına yapıyor ve günde ancak 1 sandık üretebiliyor. Sandıklarını toplu olarak satışa sunamıyor, çünkü ilkel teknolojiyle çok sayıda mal üretmesi olanaksız.

Sargın, sandıklarını büyüklüklerine göre 6 - 30 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satıp, Aksaray'a doğru yürüyerek bitiriyor çalışma günlerini. Ancak artık vergi yükünü kaldıramadığı için işten el-etek çekmeyi de düşünüyor. Mustafa Sargın, eskiden sandıkçılar olarak bilinen Tahtakale Kutucular Caddesi'ndeki son sandıkçıyı da yok edip, sanatını gömerek evine çekilmeyi düşünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle