Gündem Haberleri

  Amerikalı komutanlardan Irak'ta iç savaş uyarısı

  A.A.
  03.08.2006 - 19:53 | Son Güncelleme:

  Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen oturumda konuşan Orgeneral Pace, “Çatışmaların iç savaşa dönüşmesi ihtimali var” ifadesini kullandı.

  Oturumda Pace'ten hemen önce söz alan ABD'nin Irak'ı da kapsayan Merkez Kuvvetlerinin Komutanı Orgeneral John Abizaid de özellikle Bağdat'ta devam eden mezhepler arası çatışmaların çok kötü olduğunu belirterek, “Bu durdurulmazsa, Irak'ın bir iç savaşa yönelmesi muhtemel” demişti.

  Pace ve Abizaid'in bu açıklamalarıyla birlikte ilk defa ABD silahlı kuvvetlerinin en üst düzeyli komutanları, Irak'ta iç savaş ihtimali konusunda güçlü bir uyarıda bulunmuş oldu.

  Başkan George W. Bush ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Irak'ın iç savaşa doğru sürüklendiği yönündeki yorumlara hiçbir şekilde katılmıyor.

  Komutanların bugünkü sözleri, kasımda yapılacak Kongre seçimleri öncesinde siyasi gözlemciler tarafından, Irak'taki durumu sadece mezhepler arası çatışma olarak değerlendiren ve iç savaş sözünü herhangi bir şekilde kullanmaktan kaçınan Bush, Rumsfeld ve yönetimin diğer en üst düzey yetkilileri için bir darbe olarak değerlendirildi.

  Orgeneral Pace, Irak'ta iç savaşın önüne geçmenin anahtarının ana hatlarıyla Iraklılarda olduğunu kaydederek, bu kötü gelişmenin gerçekleşmemesi için “Şiiler ile Sünnilerin, birbirlerinden nefret ettikleri düzeyden daha fazla çocuklarını sevmeleri gerekiyor” dedi.

  Pace, bir senatörün yönelttiği “Irak'ta iç savaş tehlikesinin bu yıl ortaya çıkabileceği yönünde geçen yıl bir tahminde bulunabilir miydiniz” sorusuna “hayır” yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı