GeriGündem Amerikalı kangallar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalı kangallar

Amerikalı kangallar

Yarım yüzyıl önce yurtdışına çıkan kangallar dünyaya yayıldı. ABD’nin Kangal Köpek Kulübü üyelerinden Elisabeth Jensen, sığırlarını kangallarına emanet ediyor. Mary Hughes ise onlarla kendimi güvende hissediyorum diyor.

Kangal köpekleri, 2006 yılından beri Türkiye’nin tescil ettiği ve koruma altına aldığı yerli ırklardan. Ancak 50 yıl önce yurt dışına çıkarılan kangal ırkı bugün dünyanın pek çok farklı yerinde yaşıyor. Bunlardan biri ABD. ABD’deki Kangal Köpek Kulübü (Kangal Dog Club of America) yetkilileri, Kangalların 1980’lerden beri Kuzey Amerika’da olduğunu söylüyor. ABD’deki Kangal nüfusunun 3 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

ANGUSLARI KORUYORLAR
Elisabeth Jensen (53) kangallara hayvanlarını emanet edenlerden biri. Jensen aynı zamanda Amerika’nın Kangal Köpek Kulübü’nün yöneticilerinden. 29 yıl önce bir Amerikan firmasının İstanbul ofisinde çalışmak üzere Türkiye’ye gelen Jensen, bir Sivas seyahatinde kangalla tanışmış. O zaman hediye edilen kangalı sahiplenemeyen Jensen, şimdilerde eşi ile Kentucky eyaletinde işlettikleri 36 hektarlık çiftliklerinde 50’ye yakın siyah angus sığırlarını Kangallara emanet ediyor.

Amerikalı kangallar


YAVRU SATARKEN REFERANS İSTİYOR
“Yaşadığımız bölgede, yavrulara doğduklarında saldıran çok fazla akbaba oluyor. Bu yavruları koruma görevini en iyi kangalların yapacağını biliyordum” diyen Jensen’in farklı ülkelerden gelmiş Sasha, Monk, Zeynep, Betsy ve Blutarsky adında 5 tane Kangalı var. Köpekler, çiftlikteki hayvanları hem saldırgan hem de hastalık bulaştırabilecek hayvanlardan koruyor. Jensen çifti, çitleri aşarak çevreyi kolaçan eden kangallarını GPS ile takip ettiklerini anlattı. Amerika’da kangal bulmanın çok zor olduğunu anlatan Jensen, 2 yaşını geçmiş kangallarını çiftleştirerek satıyor “Hemen hemen her gün kangal sahibi olmak isteyen insanlardan telefon ve e-posta alıyorum. En son 6 tane yavrum vardı ve 60 civarı başvuru oldu.” Köpeklerin hepsinin safkan kangal olduğunu aktaran Jensen, köpeklerine Amerikan ordusunun geliştirdiği eğitimleri veriyor. Yavruları 2 bin yetişkinleri ise 5 bin dolardan satan Jensen, alıcılar için referans kriteri getirmiş.

ÇOCUĞU GİBİ GÖRÜYOR
Mary Hughes (56) Amerikalı takı tasarımcısı. Türkiye ve Türk köpeklerinin hayranı olan Hughes, aynı zamanda Amerikan’nın Kangal Kulübü’nün başkan yardımcısı. Hughes, 2010 yılında ilk kangalını aldı. “Çocuk sahibi olmak istemedim. Kangal köpeklerimi çocuğum olarak görüyorum…Onların varlığında kendimi güvende ve çok seviliyor hissediyorum” diyen Hughes’ün Koray ve Hediye adında 2 tane kangalı var. “Hayatımın ışığı” olarak nitelendirdiği Hediye, adı gibi Hughes’ün Hollanda’da yaşayan bir Türk arkadaşı tarafından hediye edilmiş.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle