Gündem Haberleri

  Ameliyat hatasından ölüm iddiası

  A.A
  04.08.2009 - 16:26 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, babasının, tedavi olduğu hastanede doktorun hata ve ihmali sonucunda öldüğünü iddia eden bir kadın, suç duyurusunda bulundu.

  Adliyeye giderek Siverek Devlet Hastanesinde görevli operatör doktor K.P. hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan Fatime Güler, idrar yollarındaki rahatsızlığı nedeniyle hastaneye götürdükleri babası Seydo Güler'in, burada yapılan ameliyat sırasında idrar torbasının delinmesi sonucu öldüğünü ileri sürdü.

  Dilekçesinde idrar yollarındaki şikayeti nedeniyle Siverek Devlet Hastanesine götürdüğü babasının, doktor K.P. tarafından muayene edildiğini belirten Güler, doktorun kendilerine idrar yollarında taş bulunduğu ve bunun ameliyatla alınması gerektiğini söylediğini aktararak, şunları dile getirdi:
  “Doktor bu ameliyatın çok basit olduğunu söyleyerek, bizi ameliyata ikna etti. Babam aynı gün kapalı yöntemle ameliyat edildi. Ameliyattan 2 saat sonra babam gittikçe kötüleşmeye ve kusmaya başladı. Durumu bildirdiğimiz doktor da bunun normal olduğunu söyleyerek ilgilenmedi. Ancak babam fenalaşınca tetkik ve müdahalelerin ardından Şanlıurfa'ya sevk edildi. Götürdüğümüz hastanede çekilen tomografinin ardından doktorlar, hastanın idrar torbasının ameliyat sırasında delindiğini söyleyerek görevli üroloji uzmanının bu durumdaki hastaya müdahalede bulunamayacağını ifade ettiler.”

  Dilekçesinde, hastayı daha sonra Harran Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdüklerini belirten Güler, devamla “Hastamız 41 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 21 Temmuz'da vefat etti. Çok basit bir ameliyat sırasında yapılan bir ihmal sonucu babam vefat etti. Bunun sorumlusu Siverek'te ameliyatı yapan doktordur. Kendisi hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

  HER AMELİYAT RİSKLİ

  Siverek Devlet Hastanesinde görevli operatör doktor K.P. ise, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, geldiğinde idrar yollarında çok sayıda taş bulunan hastaya endoskopik (kapalı yöntemle) müdahalede bulunulduğunu belirterek, “Her ameliyatın riski var. Hiç bir doktor hastasının ölmesini istemez. Şahsı ameliyata alırken, aileden sözlü ve yazılı onay aldık” dedi.

  Olayın adli makamlara intikal ettiğini ifade eden K.P. hukuka güvendiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı