GeriGündem AMD'de yönetim değişikliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AMD'de yönetim değişikliği

AMD'de yönetim değişikliği
refid:3841256 ilişkili resim dosyası

AMD yaptığı açıklamada, Dirk Meyer'ın şirketin başkanı ve işletme yöneticisi konumuna getirildiğini duyurdu. Meyer bundan önce AMD'nin Mikroişlemci Çözümleri Sektörü'nün başkanlığını ve işletme yöneticiliğini yürütmekteydi. Meyer AMD'nin liderliğini ve yönetimini, başkanlık unvanını bırakan ve yönetim kurulu başkanlığını sürdüren Hector Ruiz ile paylaşacak. Ruiz, yönetim kurulu başkanlığını etkin biçimde sürdürecek.

"Dirk, AMD'nin mikroişlemci endüstrisinde teknoloji ve yenilikçilik lideri konumuna yükselmesinde çok büyük pay sahibidir," diyen Ruiz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mikroişlemci alanında olağanüstü başarılar göstererek tüm endüstrinin bize gıpta etmesini sağladı.  Liderliği, işletme becerileri ve ticari zekası, şirkete uzun dönemli ve sürdürülebilir büyüme getirdi.  AMD'nin şimdi bunlardan daha büyük ölçekte yararlanabilecek olmasından çok mutluyum."

Meyer ise konuyla ilgili şöyle konuştu: "AMD'nin liderliğini üstlenmekten onur ve coşku duyuyorum.  Burada çalıştığım yıllarda, mikroişlemci endüstrisinin lideri konumuna gelebilmek için sayısız engeli aştık.  Önümüzde hâlâ sayısız güçlük ve fırsat var.  Ben AMD'nin bu fırsatlardan en iyi biçimde yararlanmasını sağlayarak mikroişlemci endüstrisinin rekabet dinamiklerini değiştirmesini ve sürdürülebilir büyümeden sapmamasını hedefliyorum.  Ayrıca bu yeni konuma gelmiş olmam, Hector'a Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketi yönetmesi için daha rahat bir çalışma ortamı sağlayacak." 

44 yaşındaki Meyer, AMD'ye 1995 yılında katıldı ve 1996'da Texas'ın Austin kentinde yürütülen AMD Athlon™ mikroişlemci geliştirme programının tasarım yöneticiliğine getirildi. 1999 yılında Bilgiişlem Ürünleri Grubu'nun (CPG) tasarım ve mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı olmasının ardından, 2001'de CPG'nin grup başkan yardımcılığına yükseldi.  2002 yılında bölümünün genel başkan yardımcısı oldu ve AMD'nin yönetim kuruluna getirildi.  Meyer 2004 yılında grubunun yürütmeden sorumlu başkan yardımcılığını, 2005'te de Mikroişlemci Çözümleri Sektörü'nün başkanlığı ve işletme yöneticiliğini üstlendi.

Meyer AMD'ye katılmadan önce neredeyse on yıl boyunca Digital Equipment Corporation'da görev yaptı ve Alpha 21064 ile 21264 mikroişlemcilerinin mimari tasarımında görev yaptı.
Meyer'in mikroişlemci endüstrisindeki deneyimi sadece AMD ve Digital ile sınırlı değil; geçmişte Intel'de de görev yapan Meyer, x86, Alpha™, VAX ve iliştirilmiş işlemcilerin tasarımında rol oynadı.

Mikroişlemci tasarımında dünyanın önde gelen yenilikçilerinden biri olan Meyer, Alpha ve x86 mikroişlemci tasarımına yaptığı önemli mimari katkıları nedeniyle Bilgiişlem Donanımı Birliği'nin (ACM) Maurice Wilkes Ödülü'ne layık görülmüştü. Illinois Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan Meyer, Boston Üniversitesi'nde işletme yönetimi dalında yüksek lisans yapmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle