Gündem Haberleri

  Ambulans köy isimlerini karıştırınca hasta öldü iddiası

  TUNCELİ, (DHA)
  15.08.2009 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Tunceli'nin Mazgirt İlçesi'nden Doğanlı Köyü'ndeki bir hasta için yola çıkan ambulansın köy adını karıştırdığı, bu nedenle yolun uzandığı ve ambulansın geciktiği iddia edildi. Gecikme sonucu, 69 yaşındaki Kazım Özbay'ın yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

  Doğanlı Köyü'nde yaşayan Kazım Özbay'ın fenalaşması üzerine yakınları dün saat 09.40 sıralarında, 112 Acil Servisi arayıp ambulans talebinde bulundu. Özbay'ın yakınları, Mazgirt'e 30 kilometre mesafede olduklarını, ancak doktor bulunmayan ambulansın 1 saat sonra geldiğini iddia ederek, bu gecikme yüzünden hastalarının ambulans gelmeden öldüğünü ileri sürdü.

  Ölen Kazım Özbay'ın eşi Yeter Özbay, “Ambulans geldiğinde eşim Kazım Özbay ölmüştü. Ambulansla gelen acil tıbbi teknisyeni doktor sandık. Ambulansta bir de hemşire vardı. Teknisyenin elinde cihazlar vardı. Teknisyen olabileceğini düşünmemiştim” dedi.

  Yaşamını yitiren Kazım Özbay'ın amcasının oğlu Mustafa Özbay ise, Oymadağ olarak bilenen köyün Sağlık Bakanlığı'nda Darıkent adıyla bilindiği için ambulans sürücüsü, yolları karıştırdığını ve bu yüzden geciktiği iddiasında bulundu. Mustafa Özbay, “Bizim köyün adı Oymadağ'dır, ancak Sağlık Bakanlığı'nda Darıkent diye geçiyor. Ambulans bu yüzden geç geldi. Mazgirt ilçesine 30 kilometre uzaktayız. Ama ambulansa bir saat sonra ancak geldi. Gelen aracın içinde bir hemşire ve elinde cihazlar olan biri vardı. Önce doktor olduğunu sandım, fakat daha sonra telefonla doktoru arayıp görüşünce, o an anladım ki gelen kişi teknisyenmiş, doktor değilmiş. Zaten ambulans gelmeden amcamın oğlu ölmüştü” dedi.

  Mazgirt Cumhuriyet Başsavcısı, Doğanlı Köyü'ne giderek olayla ilgili soruşturma başlatırken, Tunceli Sağlık Müdürlüğü de konuyla ilgili olarak bir inceleme başlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı