Gündem Haberleri

  Ambargoyu kaldırın

  Hürriyet Haber
  27.04.2004 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısından sonra KKTC’nin artık tecrit edilemeyeceği belirtilerek, ambargonun kaldırılması istendi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, ‘Uluslararası camia Kıbrıs Türk halkına karşı sorumluluklarını artık üstlenmek durumundadır’ dedi.

  HÜKÜMET, tüm dünyaya KKTC’ye uygulanan ambargonun kaldırılması çağrısı yaptı. Kıbrıs Türk halkının uluslararası alanda daha fazla tecrit edilmemesini isteyen hükümet, ‘Uluslararası camia, insan haklarına saygılı ve çoğulcu bir demokratik yapı içinde yaşamakta olan Kıbrıs Türk halkına karşı sorumluluklarını artık üstlenmek durumundadır’ diyerek KKTC’nin tanınmasını istedi.

  Bakanlar Kurulu’nun dün yapılan toplantısında haftasonu Kıbrıs’ta yapılan referandum ve sonuçları masaya yatırıldı. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, uluslararası topluma bir dizi çağrıda bulundu. Çiçek, Türkiye’nin, Kıbrıs konusunda şimdiye kadar ortaya konan en kapsamlı ve ciddi çözüm planının Rum tarafınca reddedilmesinin önemli bir fırsatın yitirilmesine neden olduğunu söyledi.

  KKTC TECRİT EDİLEMEZ

  Çözüme karşı olan Rum tarafının AB üyeliğine kabul edilmesinin, buna karşın birleşme isteyen Türk tarafının ise dışarda bırakılmasının çelişki olduğunu anlatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘Bu aşamada Rum siyasi liderliğinin ve uluslararası camianın öncelikle Kıbrıs Türk halkına haksız ambargo ve kısıtlamalar uygulamaktan vazgeçmesini talep ediyoruz. Kıbrıs Türk halkı bu referandum ile dünya ile bütünleşmek arzusunu ortaya koymuştur. Kıbrıs Türk halkını uluslararası alanda daha fazla tecrit etmeye kimsenin hakkı yoktur. Uluslararası camia insan haklarına saygılı ve çoğulcu bir demokratik yapı içinde yaşamakta olan Kıbrıs Türk halkına karşı sorumluluklarını artık üstlenmek durumundadır.’

  RUMLAR TEMSİL ETMİYOR

  Çiçek,
  uluslararası camiadan Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türk tarafını da temsil ettiği iddiasını sürdürmesine izin vermemesi de istedi. Türkiye’nin komşularıyla da ilişkilerinin gelişmesine önem verdiğine işaret eden Çiçek, şunları söyledi:

  ‘Kıbrıs Türk halkı üzerine düşen çabayı göstermiş ve olumlu bir sonucu ortaya koymuştur herkes bu gerçeği kabul etmek zorundadır. Biz üzerimize düşeni yaptığımız kanaatindeyiz. Bu doğrultuda Yunanistan’ın da Ada’da çıkan yeni durumu gerektiği şekilde değerlendirmesini bekliyoruz.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı