Gündem Haberleri

  Amazonda ölümün binbir rengi

  Hürriyet Haber
  03.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çok büyük bir bölümü, geçtiğimiz günlerde çıkan yangınla yok olan Amazon Ormanları, dünyanın en tehlikeli bölgelerinden biri. Amazonlar'da dünyanın en zehirli kurbağaları yaşıyor. Bir dokunuşta insanı birkaç saniye içinde öldürebilecek kadar güçlü zehir taşıyan rengarenk kurbağalar, aynı zamanda kanser araştırmacılarının en büyük umudu. Türkiye'nin en çok okunan bilim dergisi Focus, nisan sayısında Amazonlar'ın tıp açısından büyük değer taşıyan ‘‘ölüm’’ meleği kurbağalarını tanıttı.

  Renklerin gördüğünde insanın içinde büyük bir sempati uyanıyor ve hemen uzanıp tutmak istiyor. Oysa sarıdan yeşile, benekli maviden bordoya kadar, değişik renklerdeki bu kurbağalara dokunmak, yaşama o anda elvada demek anlamına geliyor. Boyları 5-6 santimi geçmeyen bu kurbağalar, Amazonlar'da yaşayan insanların en büyük korkusunu oluşturuyor. Özellikle Amazon yerlileri, sık yaprakların üzerinde, küçük su birikintilerinde yaşayan bu kurbağalara dokunmamak için, özel bir beceri geliştirmişler...

  Kurbağanın zehiri, derisindeki binlerce gözenekten kayaklanıyor ve bu gözeneklerde insan terine benzeyen bir madde oluşuyor. Kan taşıyan herhangi bir organizma, bu maddeye değdiğinde o anda ölüyor.

  Kurbağanın bu kadar güçlü bir zehire sahip olmasının nedeni, yalnızca savunma. Çünkü Amazon cangıllarında bu minik yaratık için milyonlarca ölüm nedeni var. O da kendini böyle savunuyor.

  Aslında bütün kurbağaların derilerinde biraz zehir vardır. Örneğin ülkemizde yaşayan adi kurbağaların derisinde bile az miktarda ‘‘alkaloid’’ bulunur. Bu, beyni etkileyebilip insanda hayal görmeye neden olasbiliyor.

  Amazonlar'daki kurbağaların zehirlerinin sırrı, henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Bu zehrin çok küçük bir damlası bile insanın tüm kas sistemini felç ediyor. Felç olan kaslar arasında kalp kasları da bulunduğu için, insan iki saniye içinde ölüyor.

  Ama bilim dünyası, bugün Amazon kurbağalarıyla sadece birer zehir deposu oldukları için ilgilenmiyor. Bu zehirler, ilaç kimyası açısından çok büyük önem taşıyorlar. Bilim adamları, gelecekte bu zehirlerden kanserden kalp rahatsızlıklarına, şizofreniden migrene kadar, pek çok hastalık için, son derece etkili ilaçlar üretileceğine dikkat çekiyorlar.

  Bilim adamları, Amazonlar'ın büyük bölümünü yok eden orman yangınlarını ise endişeyle karşılıyorlar. Çünkü yangınlarda birçok canlı türüyle birlikte, tıp açısından son derece önem taşıyan bu kurbağa türleri de yok oldu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı