Gündem Haberleri

  Amazon kenti aranıyor

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Samsun'un Terme İlçesi'ndeki Simenit Gölü'nde, efsanevi kadın savaşçılar Amazonların batık kentinin ortaya çıkarılması için, yerli ve yabancı bilim adamlarına çağrı yapıldı.

  Amazonların MÖ 1200 yıllarında Simenit Gölü ve civarında yaşadıkları öne sürülüyor. Şimdi göl olan alanda ‘‘Themiskyra’’ adını verdikleri kentte yaşayan Amazonların batık şehrinin ortaya çıkarılması için, ilçede belediye çalışma başlattı. Daha önce bulunan hamam kalıntıları ve su kemerlerinin Amazonlara ait olduğu düşüncesiyle 1992 yılında ön araştırmalar yapıldığını söyleyen Terme Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘Ancak bu çalışmalara gereken ilgi gösterilmedi. Şimdi yerli ve yabancı bilim adamlarını Terme'ye davet ediyoruz. Tarihe ışık tutacak olan ve dünyanın gözünün Türkiye'ye çevrileceğini sandığım Amazonların yaşadığı batık kenti hep birlikte ortaya çıkaralım. Ayrıca yöre insanlarımıza, ellerindeki Amazonlara ait eserleri belediyemize getirmeleri konusunda çağrıda bulunduk...’’.

  Samsun Müze Müdürü Mustafa Akkaya ise, tarih kitaplarında Amazonların Terme'de yaşadığını, ilçe isminin de Themiskyra'dan geldiğini belirtti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı