GeriGündem Amazon ilk kez kâr etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amazon ilk kez kâr etti

İnternetin en büyük sanal mağazası Amazon, 2001 yılına dair gelir-gider rakamlarını açıkladı ve şirketin ilk kez kar ettiğini duyurdu. Amazon, 2001 yılının son üç ayında kendi hedeflerini de aştı ve 5 milyon dolarlık "net kâr" elde etti. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 545 milyon dolar zarar etmişti.

Yılbaşı döneminde internet üzerinden satışların yüzde 15 artması, 11 Eylül saldırılarının ardından insanların sanal alışverişe daha çok ilgi göstermeleri Amazon'un zarar etmekten kurtulup kâra geçmesinde etkili oldu.

Şirketin kurucusu ve başkanı Jeff Bezos, Amazon'un artık zarar etmeyeceğini vaadetmişti ama kimse net bir kâr elde edeceğini tahmin edememişti.

Amazon'un başarısı, bu alanda yatırım yapan ve uzun vadede Amazon'un e-ticaret için işleyen bir model olacağına inanan yatırımcıları çok sevindirdi. Kâr açıklamasından sonra şirketin hisseleri yüzde 20'lik bir artışla 12 dolar civarında satılmaya başlandı.

Geçen yıl 972 milyon dolar olan gelirlerini bu yıl 1.12 milyar dolara yükselten Amazon, Wall Street analistlerinin tahminlerini aşmayı başardı.

KAYIP DA VAR

2001'in son üç ayında kâr etmeyi başaran Amazon yılın geneli için ise para kaybetmeye devam etti. 2001'de 567 milyon dolarlık bir kaybı olan şirket, 2000 yılında ise 1.4 milyar kaybetmişti.

İşe internette indirimli kitap satarak başlayan, daha sonra elektronik eşyalar, CD, DVD gibi ürünleri de siteye ekleyen Amazon, 1995 yılında kuruldu ve 1997'de borsaya açıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle