Gündem Haberleri

  ‘Amazon’da durum daha ciddi’

  Hürriyet
  24.10.2005 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Yapılan yeni bir araştırmaya göre Amazon ormanlarındaki ağaç kesimi sanıldığından çok daha büyük bir düzeyde. Brezilyalı ve ABD’li bilim adamlarının yürüttüğü yeni araştırmanın sonuçları, Amazon’da ağaç kesimiyle ilgili elde bulunan verilerin yüzde 60 oranında düşük olduğunu gösteriyor.

  ABD’li ve Brezilyalı bilim adamlarının yürüttüğü yeni bir araştırma dünyanın akciğerleri olarak nitelenen Amazon ormanlarındaki durumun daha vahim olduğunu gösteriyor. Gelişkin uydu görüntüleme teknikleriyle desteklenen proje eşliğinde elde edilen verilerle, gizli bir şekilde yürütülen tomrukçuluğun boyutunun daha büyük olduğu ortaya çıktı.

   

  Araştırma sayesinde Amazon ormanlarında ‘seçici tomrukçuluğun’ da yaygın bir şekilde yürütüldüğü belirlendi. Buna göre bazı ağaç türleri özellikle kesilirken diğer türlere dokunulmuyor. Bu da Amazon’daki ekolojik dengeyi daha fazla etkiliyor.

   

  NASA’nın yardımıyla, ‘ultra yüksek çözünürlüklü’ olarak tanımlanan gelişkin bir uydu görüntüleme tekniğinin kullanıldığı araştırma dahilinde, 1999 ile 2002 arasında yok edilen yağmur ormanlarının sanılandan binlerce kilometre kare daha fazla olduğu iddia ediliyor.

   

  Araştırma, beklenenden yüzde 20 daha fazla karbonun da atmosfere yayıldığını rapor ediyor. Bu oranın da iklim değişimi üzerinde doğrudan etki yaratabilecek düzeyde olduğu düşünülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı