Gündem Haberleri

  Amanda Knox'un avukatı görevi bıraktı

  A.A.
  06.10.2011 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Amanda Knox'un avukatı olarak adını duyuran Giulia Bongiorno, İtalya'da tepki çeken telekulak yasa tasarısındaki raportörlük görevini bıraktı.

  İtalya'da hükümetin hazırlayıp, parlamento gündemine getirdiği yasa tasarısında, telefon dinleme kayıtlarının medya tarafından kullanılmasının kısıtlanması ile internet siteleri ve bloglar üzerinde birtakım düzenlemeler öngörülüyor. Sosyal internet kullanıcıları, bu düzenlemeler kapsamındaki cezalara tepkilerini eylemlerle gösterirken, tasarının raportörlerinden, son dönemde Knox davasıyla ünlenen avukat Giulia Bongiorno, yasa tasarısında yapılan değişiklikler nedeniyle raportörlük görevinden ayrıldığını açıkladı.

  SAYFA OPERATÖRLERİNE 12 BİN EURO CEZA

  Söz konusu tasarının yasalaşması halinde, internet ortamında hakarete uğrayan ya da hakkında yanlış bilgi yer alan kişi, sayfa operatöründen ifadelerin düzeltilmesini ya da kaldırılmasını talep edebilecek. Tasarıya göre bu istek, 48 saatte yerine getirilmezse sayfa operatörü, 12 bin euro para cezasına çarptırılabilecek. Tasarının, özel görüşmelerin yayımlanması durumunda, hapis cezası da öngördüğü ifade ediliyor.

  /images/100/0x0/55ea6a48f018fbb8f87e683eÖngörülen cezalar yüzünden internet sitelerinde ve bloglarda yazı yazmanın güçleşeceğini savunanlar, dün Roma'daki ünlü Pantheon meydanında ağızlarını fermuar ile kapatarak, meclisteki tasarının ifade özgürlüğünü sınırladığı görüşlerini dile getirdiler.

  Tasarıya bir tepki de internet ansiklopedisi olarak bilinen dünyaca ünlü “Wikipedia” sitesinin İtalyanca versiyonundan geldi. “Wikipedia”nın redaksiyon biriminin olmadığı hatırlatılan bildiride, “Wikipedia”nın tartışma ortamına son derecede açık olduğu vurgulandı. Son iki gündür “Wikipedia”nın İtalyanca sayfalarında her türlü arama sonucu site takipçilerinin karşısına çıkan açıklamada, tasarının tarafsızlık, özgürlük ve denetlenebilirlik ilkelerinin risk altına girdiğine dikkat çekilmek istendiği kaydedildi.

  "YASA BERLUSCONİ'NİN İŞİNE YARAYACAK" İDDİASI

  Hükümet kanadı ise tasarıyla özel hayatın korunmasının amaçlandığını belirtiyor. Geçen ay bazı telefon görüşmeleri medyaya yansıyan ve bu nedenle sıkıntılı günler geçiren Başbakan Silvio Berlusconi'nin bu yasayla telefon dinleme kayıtlarının yayımlanmasının önüne geçmeyi hedeflediği söyleniyor.

  Tasarının raportörlerinden Parlamento Adalet Komisyonu Başkanı Avukat Giulia Bongiorno, yasa tasarısında yapılan değişiklikler nedeniyle raportörlük görevinden ayrılırken, iktidardaki Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) milletvekilleri, Bongiorno'nun komisyon başkanlığından da istifa etmesi gerektiğini savundu.

  Giulia Bongiorno, öğrenci değişim programıyla İtalya'ya gelen ve 11 Kasım 2007'de Perugia kentinde aynı evi paylaştığı İngiliz öğrenci Meredith Kercher'ı öldürmekle suçlanan Amanda Knox (24) ile o dönemdeki İtalyan erkek arkadaşı Rafaelle Sollecito'nun (27) avukatlığını üstlenmişti. Başbakan Berlusconi'nin en çok çekindiği avukat olarak gösterilen Bongiorno, geçen Pazartesi sonuçlanan temyiz davasında müvekkillerinin serbest bırakılmasını sağlamıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı