Gündem Haberleri

  'Amacımız Suriye-Irak İslam Devleti'

  Hürriyet Planet
  25.07.2012 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Irak’ta düzenlediği Şiileri hedef alan intihar saldırılarıyla binlerce kişiyi katleden El Kaide örgütü, son dönemde Suriye’de de gücünü artırmaya başladı. Örgüt YouTube gibi paylaşım sitelerinde yayınladığı videolarda “cihat” mesajı veriyor.

  Son dönemde sayısı hızla artan bu videolarda dikkat çeken bazı ortak noktalar var: Kendilerini Özgür Suriye Ordusu üyesi olarak tanıtan, ellerinde kaleşnikof silahlarla kamera önünde konuşan maskeli erkeklerin arkasında siyah üzerine beyaz yazıyla El Kaide bayrağı asılı.

   

  Bu videolardan bir tanesinde görüntüdeki kişiler, El Kaide’nin sıklıkla kullandığı klasik Arapça'yla “Allah adıyla cihat yapmak için intihar hücreleri kuruyoruz” diyor.

   

  New York Times, bu videoların El Kaide ile diğer radikal İslamcı örgütlerin Suriye’deki etkinliğini artırmaya başladığının bir işareti olduğunu belirtirken, hem ABD’li istihbarat yetkililerinin hem de Irak yönetiminin durumdan kaygı duyduğuna işaret etti.

   

   

  İNTİHAR SALDIRILARI SURİYE'YE TAŞINIYOR
  Suriye’de siyasi ve askeri muhalefet, radikal İslamcıların aralarındaki varlığını reddediyor. Ancak New York Times’a göre, El Kaide Irak’ta geliştirdiği intihar saldırısı tekniklerini Suriye’ye de taşıyarak ülkedeki durumun rengini değiştiriyor.

   

  Gazetenin Suriye’deki radikal İslamcıların varlığına yönelik en güçlü kanıtlarından biri, geçtiğimiz hafta isyancıların ele geçirdiği Babel Hava Sınır Kapısı’nın cihatçıların toplanma noktası haline gelmiş olması.

   

  Dahası El Kaide’nin kısa bir süre önce yayımladığı ses kaydı da Suriye’deki gelişmelerin iç yüzünü aydınlatması açısından önemli. Ses kaydında, Irak’taki saldırılarla Suriye’deki hareketler arasında net bir bağlantı olduğu, her iki çatışmanın da “Sünnilere karşı Şiiler” şeklinde tanımlanabilecek bir mezhep çatışması olduğu belirtiliyor.

   

  "SURİYE-IRAK İSLAM DEVLETİ"

  Irak’ın Kerkük kenti yakınlarındaki Hevica bölgesinde faaliyet gösteren El Kaide militanlarından Ebu Tuha, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Artık Amerikalılarla savaş konusunda deneyim sahibiyiz, Suriye devrimi sayesinde de deneyimimizi artırdık. Umudumuz bütün Müslümanlar için bir 'Suriye-Irak İslam Devleti' kurmak ve daha sonra İran ile İsrail’e savaş açıp Filistin’i özgürleştirmektir” dedi.

   

  Suriye'de muhalif Abdullah Azam Tugayları ve Bera Bin Malik Tugayları’nın El Kaide ile bağlantılı olduğu, Suriye'deki birçok intihar eyleminde bu örgütlerin parmağı olduğu da New York Times haberinde yer aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı