Gündem Haberleri

  Amaç Türkleri Nazileştirmek

  ANKARA
  29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Fransa Senatosu’ndan geçen İnkâr Yasası’na karşı AB’nin sessizliğinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını vurguladı.

  Davutoğlu, “AB’den müeyyide uygulamasını bekliyoruz. Buradaki esas plan Türkleri Nazileştirmektir, yani Avrupa kültürünün dışında bir yere mahkûm etme çabasıdır. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransız Senatosu’nun 1915 olaylarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesinin ardından, “Buradaki esas plan Türkleri Nazileştirmektir, yani Avrupa kültürünün dışında bir yere mahkûm etme çabasıdır. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi. Davutoğlu, önceki akşam CNN Türk’te, Fransız Senatosu’nda alınan kararı ve bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. 2015 tarihi için Ermeni lobilerinin büyük bir hazırlık içinde olduğunun hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “2015 tarihi bir mit haline dönüştürülmemeli. 2015, tarihlerden bir tarihtir” diye konuştu. Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

  Türkiye o masada olmalı

  Türkiye, artık Fransa’nın Minsk Grubu Eşbaşkanlığı’nı tartışmaya başlayacak. Kendi parlamentosunda böylesine bağnaz bir tutumu takınan bir hükümetin böyle bir rolü nasıl oynayabileceğini soracağız. Azerbaycan-Ermeni ihtilafından öyle veya böyle etkilenen iki millet varsa biri Ruslardır, biri Türklerdir. Sarkozy 2 gün Ermenistan’da kaldı, Azerbaycan’da birkaç saat kaldı. Çok açık bir şekilde taraf tuttuğunu gösteriyor. Arabulucuk yapmış bir insan olarak söylüyorum, böyle arabuluculuk misyonunu yerine getirmesi mümkün değil. Ya Türkiye de masada o eşbaşkanlar arasında olmalı ya da Fransa olmamalı.

  Sarkozy’yi herkes biliyor

  Sarkozy’yi herkes biliyor. Ama şu anda Fransa Senatosu’nda ve Fransa Meclisi’nde bu imzaları toplamaya çalışan isimsiz kahramanları biz unutmayacağız. Bilinmediği için isimsiz diyorum ama isimlerini biz iyi biliyoruz. Onlar sadece Fransız hukukunun ve Fransız meclisinin onurunu değil, AB değerlerini de korumaya çalışıyorlar. Avrupa için en büyük tehlike aşırı sağcı, İslamofobik tutum. Fransa’da bu, siyasetin üst seviyelerine kadar sızmış bir zihniyet.

  AB’nin sessizliği

  Beni en çok sükut-u hayale uğratan, AB’nin sessizliğidir. ABD net bir tutum aldı. Halbuki değerleri bakımından Avrupa’yı Avrupa yapan değerler, fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğüdür. AB’den müeyyide uygulamasını bekliyoruz. Buradaki esas plan Türkleri Nazileştirmektir, yani Avrupa kültürünün dışında bir yere mahkum etme çabasıdır. Biz buna izin vermeyeceğiz.

  Maliki hamle yaptı

  (Irak ve Suriye’deki gelişmeler) Irak’ta seçimlerin ardından kurulan hükümette her kesim temsil ediliyordu. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi aleyhindeki dosyayı açarak, birçok lideri aynı anda karşısına alacak bir hamle yaptı. Bizi temelde rahatsız eden budur. Yoksa Şii-Sünni bloklaşması anlamında, bizim Irak’ta taraf olmamız söz konusu değil.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı