Gündem Haberleri

  Alzheimer ve Parkinson'ı hızlandıran 2 gen

  Hürriyet Haber
  27.10.2003 - 15:37 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, "GSTO1" ve "GSTO2" adlı iki genin hem Alzheimer hem de Parkinson hastalığının ilerlemesini hızlandırdığını ortaya çıkardılar.

  Science dergisinin internet yayını ''Science Now''daki habere göre, her iki gen 10. kromozom üzerinde yer alıyor ve iltihaplanma süreçlerinde rol oynuyor. Parkinson ya da Alzheimer olan hastaların, diğer hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunun bilindiğini belirten bilim adamları, beyinde protein bozuklukları ve iltihaplanmaların iki hastalıkta ortak belirtiler olduğunu kaydettiler.

  Duke Üniversitesi'nde görevli bilim adamları Margaret Pericak-Vance ve Yi-Ju Li’nin  ölmüş Parkinson ve Alzheimer hastalarının beyinlerinde yaptıkları araştırmada, birbirine benzeyen ve yan yana duran "GSTO1" ve "GSTO2" genleri dikkat çekti.

  Bu iki genin kodladığı proteinlerin, beyindeki iltihaplanma süreçlerini kolaylaştırdığını ve dolayısıyla iki hastalığın gelişmesini hızlandırdığını tespit eden bilim adamları, bu genlerin bulunmasının, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişmesini durdurma çabalarına katkı sağlayacağını kaydettiler.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı