Gündem Haberleri

  Altınova'da yaralar sarılıyor

  Ahmet ERTAN/ AYVALIK(Balıkesir), (DHA)
  06.10.2008 - 16:37 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'ne bağlı Altınova Beldesi’nde, 2 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavga ve ardından çıkan olaylar sonrası yaşam normale dönmeye başladı.

  Bayram tatili ardından bu sabah eğitime açılan beldedeki 4 ilköğretim okulu ile 1 lisede öğrenci ve veliler arasında herhangi sorun yaşanmadı. Bazı Doğu kökenli veliler, korktuklarını söyleyerek bugün çocuklarını okula yollamadı. Jandarma ekipleri başta Altınova Lisesi olmak üzere beldedeki tüm okullarda geniş güvenlik önlemi aldı. Balıkesir Valiliği'nce oluşturulan ‘Zarar Tesbit Komisyonu' çalışmalarına başladı. Vali Selahattin Hatipoğlu, gerginlik sırasında tahrip edilen ev ve işyerlerinin zararlarının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

  Altınova’ya gelen Balıkesir Valisi Sebahattin Hatipoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Tuğral, İl Emniyet Müdürü Coşkun Hayal, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant ve Altınova Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Ali Akçal, üzerine sürülen araç nedeniyle ölen 17 yaşındaki Oğuz Dörtkardeş ve 36 yaşındaki Ezel Kırcalı’nın Selimiye Mahallesi'ndeki ailelerinin yaşadığı eve gitti. Başsağlığında bulunan heyet, ailelere istekleri olup olmadığını sordu. Heyet, daha sonra çıkan olaylar sırasında camları kırılan İnönü Caddesi'ndeki işyerlerinde incelemeler yaptı, esnafa ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

  Camları kırılan beyaz eşya mağazasının sahibi 27 yaşındaki Menaf Yeğin, “25 yıldır bu beldede yaşıyorum. Kimseye kötülük yapmadık. Ama mağazamız talan edildi. Beyaz eşyaların bazıları zarar gördü, bazıları çalındı. İşyerimin sigortası var. Sigorta eksperlerinin zarar ziyan tesbiti yapmalarını bekliyoruz” dedi.

  Market sahibi 54 yaşındaki Faruk Alan ise, bir haftadan bu yana evden çıkamadıklarını öne sürdü. Alan, “İki kişi arasındaki olay bu kadar büyümemeliydi. Devletimiz, hak edene gerekli cezasıyı verecekti. Biri liseye, biri de ilköğretim okuluna giden iki çocuğum var. Çocuklarımı okula gönderemedim. Ne olacağı, başlarına ne geleceği belli değil” diye yakındı. Vali Hatipoğlu, “Her şey normale döndü. Çocuklarınızı yarın okula gönderin” dedi.

  Heyet, daha sonra Selimiye Caddesi'ndeki işyeri sahiplerini ve kahveleri ziyaret edip halktan sağduyulu olmalarını istedi. İlçe sakinlerinin günlük normal yaşamına dönmesi, kışkırtmalardan uzak durması, ilçenin bu olaylarla değil güzelliklerle anılması istendi.

  Balıkesir Valisi Hatipoğlu, olaylar sırasında tahrip edilen işyeri ve evlerde zarar tesbit çalışmalarına başlandığını belirterek, “Bazı ev ve işyerlerinin sigortası var. Sigortası olmayanların zararlarını devlet karşılayacak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı