GeriGündem Altından sonra sıra gümüşte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altından sonra sıra gümüşte

Altından sonra sıra gümüşte
refid:14741156-spot ilişkili resim dosyası

Altının çirkin kız kardeşi olarak da tanımlanan gümüş, fiyatında son aylarda görülen yükselişle altını geride bırakarak yatırımcıların yeniden dikkatini çekmeyi başardığını gösteriyor.

Gümüş, Şubat ayından beri yaklaşık yüzde 30 oranında bir artış gösterdi ve aynı dönemde altının gösterdiği yaklaşık yüzde 17'lik yükselişe kıyasla yatırımcısının yüzünü daha fazla güldürdü.  

Bazı analistler bu yükselişine rağmen altına olan talebin gölgesinde kalan gümüşün gereken yatırımcı dikkatini henüz tam anlamıyla üzerine çekemediğine de işaret ediyor.

Silver Arrow Capital Management kurumundan Gijsbert Groenewegen yaptığı değerlendirme, "Şu anda altına odaklanmanın daha fazla olması nedeniyle yatırımcılar gümüşe hak ettiği ilgiyi hâlâ göstermiş değil" dedi.

Altın, ons fiyatı 19 dolarla son iki yılın en yükseğinde olan gümüşle kıyaslandığında, bugünlerde gördüğü 1,250 dolara yaklaşan tarihi rekor fiyatıyla elbette ilgi odağı olmayı hak ediyor.

YÜKSELİŞ MUHTEMEL
Groenewegen, bununla birlikte altın fiyatlarının gümüş fiyatlarına oranının ortalama 52 olduğunu ancak bunun şimdilerde 60'ın üzerine çıktığını, dolayısıyla gümüşün çıkışını sürdürebileceğine dikkat çekiyor.

Uluslararası çapta altın işlemleri yapan GoldCore şirketinin yöneticilerinden Mark O'Byrne gelişmelerle ilgili olarak, "Her ne kadar gümüş fiyatlarında son aylarda yaşanan artış, altını geride bıraksa da uzun vadeli bakıldığında altının çok gerisinde kalmış bulunuyor" dedi.

O'Byrne, altın fiyatlarının 1980 yılında gördüğü en yüksek seviye olan 850 dolara kıyasla şu anda yüzde 50 yukarda olmasına karşın, gümüşün aynı sene gördüğü yaklaşık 50 dolar seviyesine göre yüzde 60 daha aşağıda bulunduğunun da altını çizdi.

ÇİRKİN KIZ KARDEŞE İLGİ ARTACAK
O'Byrne, yatırımcıların gümüşü, altının çirkin kız kardeşi gibi gördüğünü de belirtti ve henüz emeklilik fonları ya da büyük hedge fonların henüz gümüşe yatırım yapmadığını ancak bu durumun önümüzdeki aylarda değişeceğini söyledi. O'Byrne, bu gelişmenin gümüş fiyatlarını yukarı çekeceğini de belirtti.

Gümüş fiyatlarının belirlenmesinde fiziki piyasadaki talep vadeli işlemlere oranla daha fazla etki ediyor. Endüstriyel kullanımda gümüşe olan talep artışının, bu metalin üretimindeki artışa kıyasla daha fazla olması fiyatların yükselme potansiyelinin önemli bir işareti olarak kabul ediliyor.

Analistler, yeni ve yüksek miktarda gümüş üretilecek madenler bulunmadığı takdirde gümüşün fiyatındaki artışın devam edeceğini ve altına kıyasla daha fazla getiri elde ettireceği tahmininde bulunurken bu çıkışta hedefinin 29 dolar olduğunu belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle