GeriGündem Altın yönünü yine yukarıya çevirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın yönünü yine yukarıya çevirdi

Altın yönünü yine yukarıya çevirdi
refid:15062685 ilişkili resim dosyası

Avrupa'daki mali sorunların yarattığı endişeler ve ABD ekonomisine yönelik kaygıların artması altının ons fiyatını 1258 dolarla yeni rekor seviyesine çıkardı. İç piyasada da Cumhuriyet altınının fiyatı 408 lira oldu.

Dün ABD işlemlerinde 1,248 dolar ile en yüksek gün sonu kapanışını gerçekleştiren altın yükselişini bugün de sürdürerek, Londra işlemlerinde 1,258.38 seviyesine kadar çıktı.     

Sidney merkezli Investec Australia bankası işlemler şefi Darren Heathcote gelişmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Önümüzdeki hafta fiyatlarda hafif dalgalı seyir görebiliriz. Ancak, şu anda altına satışın gelmesi için ve fiyatın 1,200 doların altına inmesi için herhangi bir neden göremiyorum" dedi.  

Heathcote, teknik olarak bakıldığında fiyatların 1,260 doları hedeflediğini, destek seviyesi olarak da 1,225 dolar seviyesinin görüldüğünü de söyledi.

 

Diğer taraftan işlemciler piyasadaki düşük işlem hacmi nedeniyle fiyatlardaki oynaklığın arttığına dikkat çekiyor.

  

Altın fiyatı, euro bölgesine yönelik borç krizinin yayılacağına dair endişelerin artmasıyla 8 Haziran'da 1,251 dolarla rekor kırmıştı.

 

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Donald Kohn da Wall Street Journal ile yaptığı bir söyleşide, Avrupa'daki mali sorunların bu yılın geri kalanında ve 2011'de ABD'nin ekonomik büyümesi için risk oluşturduğunu söyledi. 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle