Gündem Haberleri

  Altın tabancalı Başbakan

  Hasan TÜFEKÇİ
  08.08.2003 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan da silahlandı. Sarsılmaz silah firması, ‘‘Bernardelli 2000’’ marka tabancayı altın kaplamalı olarak ürettiği ve üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ismini kazıdı.

  Düzce Kaynaşlı'daki Sarsılmaz A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Hilton Oteli'nde geçen hafta yapılan kongresi sırasında Başbakan Erdoğan ile özel bir görüşme yaptı. Aliş, görüşmede Erdoğan'a kendisine silah hediye etmek istediklerini söyledi. Erdoğan bu teklifi kabul edince Aliş de Düzce'de özel olarak hazırlanan ve üzerinde Recep Tayyip Erdoğan yazan altın kaplama silahı Erdoğan'a hediye etti.

  1 MİLYAR, 274 MİLYON

  Altın kaplamalı özel yapım olarak üretilen ‘‘Bernardelli 2000’’ tipi tabanca ile ilgili olarak Sarsılmaz firması kataloğunda şu bilgi verildi: ‘‘Silah parçalarının üretimi ve dizaynı çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda genleşmesine ve çatlamasına engel olacak şekilde yapılmıştır. Ayarlanabilir gez ve üç nokta sistemine sahiptir. Ateşleme sistemi çift hareketlidir. Tabancanın kılıfı hızlı bir şekilde çıkmasını sağlamak için tasarlanmış dış profile sahiptir. Her iki elle kullanılabilir şekilde dizayn edilmiştir.’’ Biri namluda, 15'i de şarjörde olmak üzere toplam 16 mermi alan 9 mm.lik bu tabancaların altın kaplamalı modellerinin piyasa fiyatı 1 milyar 274 milyon TL.

  SİLAH BELGESİ TAMAM

  Hediye silahı alan Erdoğan adına ‘‘silah edinme belgesi’’ düzenlendi ve işlemleri de geçen hafta itibarıyla MKE'de tamamlandı. Erdoğan'a tabanca hediye eden Sarsılmaz AŞ, orijinali Çek Cumhuriyeti'nden ithal edilen CZ-75 modeli tabancanın kopyasını yapan İtalyan Tanfoglio firması ile yaptığı anlaşma sonucunda bu firmanın tabancalarını kopya ediyor. Sarsılmaz, bir süre önce iflas eden İtalyan Bernardelli firmasını satın alarak, bu firmanın tüm makina parkını Türkiye'ye getirmişti. Kurucusu Sarsılmaz Aliş'in ölümünden sonra firmanın yönetiminde oğlu Latif Aral Aliş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı'nın eşi olan Ala Satıcı bulunuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı