Gündem Haberleri

  Altın Portakal 'altın tokat'la kapandı

  Hürriyet Haber
  29.10.2007 - 09:48 | Son Güncelleme:

  Her yıl bir skandalla perdelerini kapatan Altın Portakal Film Festivali'ne bu kez de 'dayak skandalı' damgasını vurdu.Bu yıl 44'üncü kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne yine bir skandal damgasını vurdu. Festival başkanı Engin Yiğitgil'in festivalin basın hizmetlerini sunan Bir İletişim'in genel müdürü Nimet Demir'in üzerine yürüyüp hakaretler yağdırdığı, küfürler ettiği hatta dövdüğü konuşuluyor. Demir olayı doğruladı ancak Yiğitgil böyle bir şey olmadığını söyledi.

  Festivalin ilk günlerinden bu yana kulislerde konuşulan olayın tarafları, bir hafta boyunca suskunluklarını korudu. Ancak hakarete uğrayıp dayak yediği öne sürülen Nimet Demir sonunda olay hakkında konuştu ve şunları söyledi: "Çok kötü günler geçiriyorum. Bunu kimseye duyurmamaya çalıştım. Aslında festival bitene kadar Altın Portakal'ın zarara uğramaması için susmaya karar vermiştim. Evet anlatılanlar doğru, saldırıya uğradım. Etkilerini de günlerdir yaşıyorum. Ama Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel ve AKSAV Başkanı Erol İşbilir'e olan saygımdan dolayı olayın duyulmasını istemedim."

  Altın Portakal altın tokatla kapandı
  Yiğitgil böyle bir olay olmadığını söyledi.

  Aslında suskun kalarak Engin Yiğitgil'e kendisinden özür dilemesi için bir süre tanıdığını da anlatan Demir " Ama benden özür dilemedi. Sanki hiç bir şey olmamış gibi davrandı. Üç günün sonunda da tansiyon hastası olduğunu ve olay anında ne yaptığını bilmediğini söyledi. Bütün bunlardan sonra da olaya tanık olan başka insanlar olduğu halde "ben bir şey yapmadım" diyerek beni suçladı. Zaten bu sırada olay basın tarafından da duyulmuştu" dedi.

  Nimet Demir, olayı şöyle anlattı: "Engin Bey üzerime yürüdü. AKSAV ve belediyeden insanlar araya girdi, onu tuttu. Güçlükle zaptediyorlardı, onların arasından bana tekme savuruyordu. Onu ve beni ayrı odalara aldılar. O yine de arada koridora çıkıp bağırmaya, hakaretler yağdırmaya devam etti. 20 dakika kadar sürdü böyle. Olay sırasında tekme ya da yumruğunun bana isabet ettiğini hatırlamıyorum. O gün kendimi iyi hissediyordum. Doktora ertesi gün kendimi kötü hissedince gittim. Morluklar vardı ama bizi ayırmaya çalışanlardan kaynaklanmış olabilir.

  Engin Yiğitgil ise  "Böyle bir olay yok. Biz şimdi festivali iyi bir şekilde bitirmeye çalışıyoruz. Şu anda kapanış konuşmamı yazıyorum. Gerekirse sonra konuşuruz" demekle yetindi.

  VE FESTİVALİN ÖDÜLLERİ

  Altın Portakal altın tokatla kapandı
  En İyi Kadın Oyuncu ödülü Özgü Namal'ın oldu.

  ÖDÜL GECESİNDEN FOTOĞRAFLAR

  FESTİVALE DAMGASINI VURAN YUMURTA'NIN FRAGMANI

  44. Antalya Altın Portakal Film  Festivali'nde “En İyi Film” ödülünü “Yumurta” aldı. Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği ve  “çok kişisel bir film” diye tanımladığı “Yumurta” 6 ödülle kapanış gecesine damgasını  vurdu.

  Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan törenle sona eren  44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film  Yarışması, 12 aday film arasındaki 4 filmin ödülleri paylaşmasıyla  ilginç bir sonuç ortaya koydu.

  Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği “Yumurta” festivalden, En İyi Film, En  İyi Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi  Kostüm ve Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü'nün yer  aldığı toplam 6 ödülle ayrıldı.

  Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı.  Sonuçları açıklayan Jüri Başkanı Genco Erkal, yarışmada iyi ve kötü  filmler olduğunu belirterek, “Biz iyileri değerlendirdik. Yüzde 80  ortak kararla ödülleri belirledik” dedi. Festivalde ödüller şöyle dağıldı:

  En İyi Film: Yumurta
  Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Yaşamın Kıyısında
  Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü: Saadet Işıl Aksoy  (Yumurta)
  En İyi Yönetmen: Fatih Akın (Yaşamın Kıyısında)
  En İyi Senaryo: Semih Kaptanoğlu-Orçun Köksal (Yumurta)
  En İyi Müzik: Zülfü Livaneli (Mutluluk)
  En İyi Kadın Oyuncu: Özgü Namal (Mutluluk)
  En İyi Erkek Oyuncu: Murat Han (Mutluluk)
  En İyi Sanat Yönetmeni: Naz Erayda (Yumurta)
  En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Yumurta)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nursel Köse (Yaşamın Kıyısında)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz (Yaşamın Kıyısında)
  En İyi Kurgu: Andrew Bird (Yaşamın Kıyısında)
  En İyi Laboratuvar: Şafak Stüdyo (Sis ve Gece)
  En İyi Saç ve Makyaj: Songül İbrahim-Fatma Kardeş (Mutluluk)
  En İyi Kostüm: Naz Erayda (Yumurta)
  En İyi Ses Tasarımı-Miksaj: Orçun Korluca (Mutluluk)
  En İyi Özel Efekt: Ödüle değer çalışma yok
         

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı