Gündem Haberleri

  Altın Küreler emektarlara

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oscar ödüllerinin öncüsü sayılan 56'ıncı Altın Küre

  Ödülleri, önceki gün sahiplerini bulundu. Altın Küre Ödülleri, Steven Spielberg, Jack Nicholson, Michael Cane, Faye Dunaway gibi yıllarını beyazperdeye vermiş ünlülere gitti. Spielberg'e en iyi yönetmen ödülünü kazandıran ‘‘Er Ryan'ı Kurtarmak’’ filmi iki ödül, ‘‘Shakespeare in Love’’ ve ‘‘Truman Show’’ üçer ödül kazandı.

  Sinema dünyasında ödül mevsimi açıldı. Dünyanın en büyük sinema ödülü Oscar'ın öncüsü Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri sahiplerini buldu. İkinci Dünya Savaşı'nda kaybolan bir erin aranması için verilen mücadeleyi konu alan ‘‘Er Ryan'ı Kurtarmak’’ filmi, Steven Spielberg'e Altın Küre ödülü kazandırdı. Ödül almayı beklemediğini söyleyen Spielberg, ‘‘1945 yılında soykırımı durdurup Batı uygarlığını kurtaran herkese teşekkür ediyorum’’ diyerek ödülünü aldı.

  İngiliz sinemasının dev aktörü Michael Cane ise komedi ve müzikal dalında en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. ‘‘Little Voice’’ filmindeki rolüyle ödüle değer görülen Cane, ‘‘Kariyerim anlaşılan uykuya yatmıştı. Çünkü ilk kez ödül alıyorum. Çok fazla çalışmıyorum. Her gelen rolü kabül ettim ve bir sürü işe yaramaz şey yaptım ve bir sürü para kazandım. Şimdi sanat için sanat yapabilirim’’ diye konuştu.

  Altın Küre Ödülleri'nin sürpriz ismi 82 yaşındaki Gregory Peck oldu. Gregory Peck ‘‘Moby Dick’’ dizisindeki rolüyle televizyonda en iyi yardımcısı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Peck, ödülünü alırken ayakta alkışlandı. Gecenin ödül kazanan bir başka Hollywood emektarı da Faye Dunaway oldu. Dunaway, ‘‘Gia’’ isimli TV dizisindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü aldı. Dunaway, ödülü ‘‘The Practice’’ isimli dizide oynayan Camryn Manheim ile paylaştı. Tam 14 kez Oscar'a aday gösterilip 5 kez de Oscar heykelciğini evine götüren Jack Nicholson'a sinema dünyasına verdiği hizmetlerden dolayı ‘‘Cecil B. DeMille Ömür Boyu Onur Ödülü’’ verildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı