Gündem Haberleri

  Altın kral tacını satamadan yakalandı

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  09.07.2007 - 17:52 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'de Merkeze bağlı Bağbaşı Beldesi'nde tarihi eser alıcısı gibi davranan jandarma, Roma dönemine ait olduğu sanılan altın kral tacıyla aynı döneme ait değerli tarihi eşyalar ele geçirdi.

  İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Şubesi ekipleri, işçi 29 yaşındaki H.B.'nin tarihi eser satmak için müşteri aradığı ihbarını aldı. Alıcı gibi davranan sivil jandarma ekipleri, tarihi altın eserler için bir firmada işçi olarak çalışan H.B. ile pazarlık yaptı. Jandarma ekipleri, aralarında altından kral tacının ve altın takıların bulunduğu 42 eser için H.B'yle 4 milyon YTL'ye anlaşarak buluşma sağladı.

  Buluşmadan sonra zanlının evinin bodrum katındaki çantanın içine saklanmış Roma dönemine ait olduğu sanılan bir altın yüzük, bir altın kral tacı, iki altın bant, bir altın ağız bandı, iki altın gözbağı, iki boncuklu altın küpe, bir altın küpe bulundu.

  Tarihi eşyaların yanı sıra taklit edilerek tarihi eser görünümü verilmiş iki erkek figürlü mermer heykelcik, beş kadın figürlü mermer heykelcik, iki bronz dizlik, iki bronz kaşe, bir gümüş kaşe, dört bronz testi, iki bronz kapı kilit sürgüsü, 10 erkek ve kadın figürlü pişmiş topraktan yapılmış kandil, bir pişmiş topraktan yapılmış kase ve bir doğal taş parçası bulundu.

  Ele geçirilen altın eserlerin Roma döneminde bir krala ait olabileceği belirtildi. Gözaltına alınan H.B.'nin jandarmaya verdiği ifadesinde, tarihi eşyaları, Bodrum'da doğalgaz hattı için kazı çalışması yaparken bulduğunu söylediği belirtildi.

  Cumhuriyet savcılığına sevk edilen H.B, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı