Gündem Haberleri

  Altın kapak Yeni Rakılar piyasada

  Sefa ÖZKAYA/İSTANBUL
  10.03.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Sahte rakı skandalı üzerine gri kapaklı 5 milyon şişe 70 cl’lik Yeni Rakı’nın toplanarak sarı kapaklı yenileriyle değiştilmesine başlandı. Tekel’in Alkollü İçkiler Bölümü’nü satın alan Mey İçki’nin CEO’su Galip Yorgancıoğlu, Avrupa yakasındaki ana distribütör Günbak AŞ’deki dağıtımı başlatırken, alt depolara yönelik değişimin İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir’de de dün itibarıyla başladığını söyledi.

  Lojistik açıdan çok zaman alan işlemin tüm Türkiye’de 10-15 gün içinde bitirilmesini planladıklarını belirten Yorgancıoğlu, gümüş renkli kapaklı Yeni Rakıların tamamının toplanmasının ardından, Vergi Mevzuat Kanunu uyarınca vergi memurlarının gözetiminde önce sayım yapılıp rapor tutulacağını, ardından da fabrikalardaki depolarda arıtma tesisleri kanalıyla imha edileceğini söyledi. Yorgancıoğlu, günde 250 bin şişe altın renkli kapaklı Yeni Rakı’yı piyasaya sunabildiklerini belirtti. Yorgancıoğlu, ‘Bu, tamamen geçici bir çözüm. Bu geçici dönemde sarı kapağın taklidi imkansız. Ayrıca vatandaş, emin olmadığı bir ürünü herhangi bir bayiye götürerek değiştirebilir’ dedi. .

  Bilyeli kapaklar için 40 milyon dolar yatırım yaptık

  Galip Yorgancıoğlu, ‘bilyeli kapak’ olarak da adlandırılan güvenli kapak uygulaması için, sahte rakı olayı ortaya çıkmadan 2 ay önce çalışmalara başlanıldığını ve makina alımı için 40 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi. Yorgancıoğlu, çalışmaların yakında tamamlanacağını belirterek, şunları söyledi:

  ‘Güvenli kapağa geçiş projesinin bize maliyeti 40 milyon doların üzerindedir. Kapak üretiminin yeterli kapasiteye ulaşması için çalışılıyor. Güvenlik kapaklarını ilk etapta rakılarda kullanacağız. Zaman içinde tüm ürünlerimizde kullanacağız.’

  Yorgancıoğlu, bilyeli kapak sisteminin şu anda kullanılan kapak sistemine göre 10 kat daha pahalı olduğunu kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı