Gündem Haberleri

  Altın Güvercin kriz kurbanı

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 17:48 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 15'nci kez düzenlenecek olan Altın Güvercin Müzik ve Besteyarışması sponsor bulunamadığı için ertelendi. Yarışmanın ana mekanı olan Kuşadası'nın belediye başkanı Fuat Akdoğan Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun bu yıl yarışmanın yapılmasını engellediğini söyledi.

  Ekonomik kriz kültür sanat dünyasını da etkilemeye devam ediyor. Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, sponsor bulamadıkları için Altın Güvercin Müzik ve Beste Yarışması'nı bu yıl  erteleyeceklerini söyledi. 
   
  Akdoğan,  yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bu yıl 15'nci kez  yapılması düşünülen yarışmaya sponsor bulamadıklarını belirterek, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun bu yıl yarışmanın yapılmasını engellediğini söyledi.

     ''Tüm iyiniyetli çabalarımıza rağmen yarışmayı ertelemek zorunda kaldık'' diyen Akdoğan, organizatör Alı Rıza Türker'in 160 milyar liralık yarışma bütçesini, 70 milyar liraya düşürdüğünü ancak yarışmanın gerçekleşebilmesi için yeterli ekonomik koşulların sağlanamadığını belirtti.

     Akdoğan, yarışmayı gelecek yıl düzenleyeceklerini sözlerine ekleyerek, ''Yakında kuruluş çalışmaları tamamlanarak, faaliyete geçecek olan  vakıf, bu yarışmanın gerçekleşmesi için gerekli ekonomik koşulları sağlayacak gelir kaynağı olacaktır'' dedi. 
      
     Yarışmanın organizatörü Ali Rıza Türker de, bu yılki yarışmayla ilgili çok tasarruflu bütçe hazırladıklarını, ancak belediyenin ekonomik krizi gerekçe göstererek, yarışmayı iptal ettiğini dile getirdi.
   
  Türker, yarışmanın finalinin yapılacağı yerin bile belirlendiğini söyleyerek şöyle konuştu:
     ''Kiraz, kayısı adına düzenlenen festivallerin yapılması için kaynak bulunabiliyor. Buna rağmen popüler müzik kültürüne katkı sağlayan Altın Güvercin Müzik ve Beste Yarışması'na kaynak bulma konusunda belediye duyarsız davranabiliyor. Belediye Başkanı bize yarışmanın yaşatılması için vakıf kurdurdu ama bizi yalnız bıraktı. Yarışmanın yaşatılması için 70 milyar lira bulunamaz mıydı?''
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı