Gündem Haberleri

  Altın gününde bile esrarlı sigara

  Hürriyet Haber
  03.05.2008 - 16:47 | Son Güncelleme:

  Günlerde kadınlar birbirlerine artık esrarlı sigara ikram ediyorlar.

  TBMM Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu, Ankara Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) yöneticisi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek ve Daire Başkanı Türker Tok' un bilgisine başvurdu.

   

  Dilbaz, bağımlılığın bir şeker hastalığı gibi bir çeşit "kronik hastalık" olduğuna dikkat çekerek bir bağımlıyı hiç uyuşturucu kullanmayacak duruma getirme başarısının bile yüzde 20'lerin altında olduğunu, ömür boyu bağımlılıktan kurtulmanın ise "mucize" olduğunu anlattı. Dilbaz'ın verdiği örnek ise oldukça ilginçti. Özellikle ev kadınlarının yaptıkları "altın" günlerindeki ikramların "içerik değiştirdiğine" dikkat çeken Dilbaz, şu bilgileri verdi: "Bu 'gün' lerde kadınlar birbirlerine esrarlı sigara ikram ediyorlar. İşin bir başka boyutu da, normalde uyuşturucuya başlama genç yaşlarda görülürken, kadınlarda, özellikle ev kadınlarında ileri yaşlarda kullanım çok yüksek."

   

  Bu sözleri üzerine devreye giren CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz , bazı kadınların "romatizma ağrılarını dindirebilmek için" uyuşturucu maddeler kullandığına işaret etti.

   

  Ellerinde, okullardaki uyuşturucu kullanımı konusunda yeni veri bulunmadığını belirten Dilbaz, şunları söyledi: "Avrupa Okul Taraması diye bir proje başlattık. Ancak Bakanlık yetkilileri bize '16 yaşındaki çocuk uyuşturucunun adını bile bilmez' diye karşı çıkıyor. Oysa o 16 yaşındaki çocuk bize geldiğinde en az 4 yıllık bağımlı çıkıyor."

   

  'Parmaklıklar Ardında...'

   

  Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü yetkilileri ise "cezaevlerine uyuşturucunun nasıl sokulduğu ve kullanımın yoğun olup olmadığı" sorularıyla karşılaştılar. Genel müdürlükte daire başkanı olan Türker Tok , "yok denecek kadar az" olduğunu savununca, CHP'li Canan Arıtman , bir cezaevinde geçen olayların anlatıldığı "Parmaklıklar Ardında" dizisini örnek göstererek "O dizide, cezaevine uyuşturucunun hangi yollarla, nasıl kolayca sokulduğunu görüyoruz..." dedi. Bunun üzerine Kenan İpek, personel yetersizliği nedeniyle her zaman yeterli denetim yapılamadığını anlattı.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı