GeriGündem Altın fiyatları neden yükseliyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın fiyatları neden yükseliyor?

Altın fiyatları neden yükseliyor?
refid:15082018-spot ilişkili resim dosyası

Altın fiyatları geçen haftayı rekor seviyede bir yükseklikte kapattı ve herkes bu yükselişin nedeni merak etti. Kıymetli madendeki büyük yükselişi işlemciler, yatırımcılar ve hatta ekonomistler dahil olmak üzere herkesi nedenini tartışmaya sürükledi.

Ancak bu kez nedenler doların zayıflığı ya da altının enflasyon “güvenli liman” olarak görülmesinin ötesine geçti. 

 

Aslına bakıldığında altın fiyatlarında daimi bir yükselişin yaşanmasının arkasında üç temel neden var: Korku, ülkelerin düşük faiz politikalarını devam ettirmesi ve Çin.

 

Avrupa’yı etkisi altına alan borç krizi, para birimlerinin bir yerden sonra değer kaybedeceği yönünde bir korku yarattı ve insanları altın satın almaya itti.

 

ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Global Investors’ın idari direktörlerinden Brian Hicks, “Güçlü altın fiyatları para sistemleri için bir tehdit olmakla birlikte, küresel merkez bankalarının para birimlerini koruyamayacağı yönünde bir güvensizlik yaratır” dedi.

 

KUSURSUZ FIRTINA 

 

Yine ABD merkezli varlık yönetimi şirketi Adrian Day Asset Management’in CEO’su Adrian Day ise “Altın fiyatlarının rekor yüksekliğe ulaşmasının kağıt paranın ve kağıt parayı kontrol eden insanlara güvenilmeyeceği yönünde bir mesaj veriyor” diye konuştu.

 

CNBC’nin kıdemli ekonomistlerinden Bill O’Neill ise “Altında kusursuz bir fırtına söz konusu. Kıymetli maden, kimse euro, sterlin ya da yene yatırım yapmak istemediği için tek yatırım tercihi haline geldi. Dolar şu anda zayıfların en güçlüsü konumunda olsa da yine de çok fazla dolar yatırımı yapılmadığı görülüyor. Merkez bankaları varlık portföyü sepetlerindeki para birimi varlıklarını azaltıyor ve bu devam edecek bir eğilim gibi görünüyor” dedi.

 

VE ÇİN…

 

IMF ve Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre, Ocak ayı itibariyle, Çin’de döviz rezervlerinin yüzde 10’nunu altınla değiştirdi. Daha önce Çin’in rezervlerinin yalnızca yüzde 1.6’sı altındı.

 

Çin son yıllar emtia konusunda aşırı iştahlı hamlelerde bulunsa da Day, bu hafta Pekin hükümeti tarafından yayımlanan bir raporun Çinli yetkililerin rezervlerindeki emtia oranını artırmak istediğini ortaya çıkardığını belirtti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle